Geleceğin hekimlerine destek olan Lokman Hekim Sağlık Vakfı bursiyerleri ve destekçileriyle geçen haftasonu kahvaltıda bir araya geldik.

Lokman Hekim Sağlık Vakfı, tıp öğrencilerine destek oluyor, sağlıkta şiddet ile mücadele başta olmak üzere; 38 yıldır sağlık alanında çeşitli çalışmalara imza atıyor.

Yıllar içerisinde ülkemizde yetişen hekimlerin tüm dünyaya örnek olacak niteliklerine, pandemi dönemindeki özverili çalışmalarıyla şahitlik ettik. Fakat pandemi dönemi sonrasında sağlık alanında artan güvensiz ve itibarsız çalışma koşulları sebebiyle hekim göçü kaçınılmaz olarak başladı. Randevu almakta zorluk yaşarken ve hatta alamazken bunu yaşıyor görüyoruz.

Lokman Hekim Sağlık Vakfı’nın Türkiye genelinde yaptırdığı ‘Sağlıkta Şiddet Algı Araştırma Raporu’na göre her 10 hekimden 7 tanesi hayatı boyunca şiddete maruz kalıyor. Tıp öğrencilerinden 10 kişiden 1’i daha meslek hayatına başlamadan şiddete maruz kaldığını söylüyor. 

Toplum olarak bu konuda duyarlılık yaratmak ve toplumumuzun önemli değeri olan hekimlere güvenli ve itibarlı çalışma koşullarını hep birlikte sağlamak geleceğimiz adına önemli. Bu konu toplum olarak hepimizin temel ihtiyacı ve güvencesi olduğu kadar aynı zamanda yüksek değer bilinci olan bir toplum olma yolunda da ortak sorumluluğumuz. Bu sorumluluğu Lokman Hekim Sağlık Vakfı çatısı altında paylaşabilir ve destek olarak katkılar sağlayabiliriz.