Hayatımızın her dönemi için çeşitli hedeflerimiz vardır. Bu hedeflere ulaşmak bizim için çok kıymetlidir. Yaşayacağımız mutluluk, alacağımız takdir ve nihayetinde başarma hissi hedeflerimizi belirler. Benim kendimle ilgili ilk hedefim ortaokul yıllarında başladı. Kabataş Erkek Lisesi’ ne girmek.  Erkek Lisesi dediğime bakmayın 1992 yılında karma eğitime geçen bir lise. O dönemde okul not ortalaması ile öğrenci alan, pek çok başarılı insanı ülkemize kazandırmış, köklü, prestijli ve müthiş manzaralı lise.
 

Evet hedefime 12 yaşımda odaklanmıştım. 3 sene boyunca bitmeyen bir azimle tüm sınav notlarımı en yüksek seviyede tutmuş ve nihayetinde 1996 yılında o lisenin kapısından kırmızı süveterim ve gri eteğimle girmiştim. Vee anladım ki bu lise kurtlar sofrasıydı. Herkes başarılıydı. Herkes çalışkandı. Ayrıca öğretmenleri son derece disiplinli ve zorlayıcıydı. Girmek için can attığım liseden çıkmak için can atmaya başladığım günler böyle başlamıştı. Arkadaş ortamı son derece keyifli ve birbirine bağlı olan bu okulda derslerin ağırlığı, sınavların zorluğu derken o müthiş deniz manzarasına nadiren kafamızı kaldırıp bakabildik. Velhasıl 4 sene bitti ve mezuniyet üzerinden koskoca 24 yıl geçti. Bu seneki pilav gününe ilk kez kızlarımla gittim. Ve gerçekten ilk gün kapısından girdiğim 15 yaşındaki kız çocuğu gibi heyecanlıydım. Kabataş’ lı olmak her daim bir övünç kaynağı oldu. Alınan zorlu eğitim hayattaki pek çok zorluğu kolaylıkla aşmaya vesile oldu. Sosyal aktivitelerin, kültürel faaliyetlerin çeşitliliği hayata daha geniş bir pencereden bakmamıza destek oldu. Eğitim kalitesinin azalmadığı bu güzide okul ülkemize pek çok değerli insan kazandırdı ve kazandırmaya da devam ediyor.
 

1908 yılından beri eğitim öğretim faaliyetini devam ettiren Kabataş Erkek Lisesi 2. Abdülhamit’in fermanıyla kurulmuştur.  Balkan Savaşı’nda birçok öğrencisi ve öğretmeni savaşa katılan okul savaş sonucunda yaşanan büyük üzüntü ve yas nedeniyle kırmızı-beyaz olan renklerini kırmızı-siyah olarak değiştirdi.
 

Türkiye’ de sosyal faaliyet alanında en aktif okullardan biri olan Kabataş Erkek Lisesi Van’ da bir okul ile kardeş okul bağı kurmuştur. Engellilerle ilgili olarak pek çok projeye destek vermektedir. Robotik takımı uluslararası yarışmalarda önemli başarılar elde etmektedir. 2010 yılından itibaren her yıl Behçet Necatigil anısına liseler arası şiir yarışmasını düzenlemektedir. Ömer Seyfettin, Faruk Nafiz Çamlıbel, Behçet Necatigil, Reşat Nuri Güntekin gibi önemli isimler öğretmenlik yapmıştır.
 

Mezunu olmaktan her zaman kıvanç duyacağım lisem baştan başa tarihtir. Karanlığı ezenlerin lisesidir. Yurduna ve  Atatürk’ e bağlılığı ise hiçbir zaman azalmamıştır.