Yazar Olivier Dupin ve çizer Grégoire Mabire, hafızalara yer etmiş klasik bir masalı üzerine biraz kozmik ışın ve az biraz da yıldız tozu serpiştirerek bilişim çağı çocukları için yeniden yorumluyor.Zamanlar ve mekanlar değişse de iyilik ve kötülük gibi bazı temel kavramların hiçbir koşulda değişmeyeceğine vurgu yapan kitap, aslolan erdemin yaşadıklarımızdan ders çıkarmak olduğunu hatırlatıyor. Uçanbalık Yayınlarından çıkan 'Kırmızı Uzay Başlıklı Kız' başlıklı kitapta, korku ve endişe duygularına karşı günümüz çocuklarının çok daha cesurca tepki verdiklerine dikkat çeken bu ezberleri bozan masal, kıvrak zekayla her sorunun ve sorumluluğun üstesinden rahatça gelinebileceğini de gösteriyor.

Adına yakışır şekilde kıpkırmızı giyinmeyi çok seven Kiraz, uzayın ta derinliklerinde, Sepet isimli bir galaksideki küçücük bir gezegende ailesiyle birlikte yaşıyordur. Günlerden bir gün, annesi Kiraz'a önemli bir sorumluluk verir: Hasta büyükannesine bol vitaminli kurabiye götürmelidir. Tabii, yolda hiç oyalanmaması koşuluyla. Neden mi? Çünkü galakside bazı kötü kişilerin namı dolaşıyordur. Mesela Havkurt Gezegeni'nin uydusunu birbirine katan murtlar gibi! Ve bu bol tüylü, korkunç yaratıkların göze alamayacakları şey yoktur...
 


Klasikleşmiş Kırmızı Başlıklı Kız masalına galaktik bir yorum getiren bu aksiyonu bol kitabı minikler ve pek tabii ki çocuk ruhlu yetişkinler çok sevecek!