Löseminin sınır tanımayan bir hastalık olduğu gerçeğinden hareketle, çocukluk çağı kanserlerinin önlenmesi ve tedavisi için öncü bir rol üstlenen, 'Lösemisiz bir dünya düşlüyoruz' ilkesiyle yola çıkan (LÖSEV) Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, dünyanın dört bir yanından birbirlerinden habersiz, hayatta kalma savaşı veren, ayrı dilleri konuşan ama aynı kaderi paylaşan Lösemili Çocukları son 19 yıldır (28 Mayıs-5 Haziran) Mayıs'ın son haftasında 'Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası' aracılığı ile bir araya getiriyor.

Dünya kamuoyunu çocukluk çağında en sık karşılaşılan kanser türü olan lösemi konusunda bilinçlendirmek, çocukların ve ailelerinin karşılaştığı sorunlara karşı toplum duyarlılığını arttırmak amacıyla düzenlenen 'Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası', Türkiye'nin ev sahipliğinde, LÖSEV'in öncülüğünde her yıl mayıs ayının son haftasında dünya ülkelerinin katılımıyla kutlanıyor.

Bu gün aracılığı ile bir yandan çeşitli ülkelerden aynı kaderi paylaşan ve aynı zorlukları yaşamış olan lösemili çocuklar ülkemizi ziyaret ederek büyük bir dayanışma örneği gösterirken, diğer yandan da löseminin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna vurgu yaparak toplumsal farkındalığın arttırılması hedefleniyor. Böylelikle, Lösemili Çocukların ve ailelerinin ortak problemlerinin küresel bir platformda dile getirilmesine ve kalıcı çözümler üretilmesine yönelik çalışmalara olanak sağlıyor.

20. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle LÖSEV'den yapılan açıklamada önemli bir konuya vurgu yapıldı: 'Löseminin en yaygın görülme yaşı 2–8 yaş aralığıdır. Bu yaş grubundaki çocukların ebeveynleri ise çoğunlukla 25 ila 35 yaş grubu arasında yer almaktadır. COVID 19 aşılanması Dünyada 4.7; Türkiye'de ise yüzde 20.6 tamamlanmış olmasına rağmen bu yüzdelik grubun içinde 2–8 yaş aralığı yüzde 0,049; 25–35 yaş aralığı ise yüzde 6.8'in altındadır. Uygulanan yoğun tedaviler ile bağışıklık sistemi düşen Lösemili Çocukların pandemi sürecinde hayati tehlikeleri de artmaktadır. LÖSEV olarak 20. Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftasında çağrımızdır, ülkemizde sayıları her yıl 4.000'i aşkın olan ve dünyada 350.000'den fazla lösemili çocukların, ailelerinin ve bu alanda çalışan sağlık ve destek hizmet personellerinin COVID 19 virüsüne karşı aşılanmaları vakit kaybetmeksizin tamamlanmalıdır.'