200'den fazla ulusal ve uluslararası karma sergiye katılan, yirmi beş kişisel sergi açan, çeşitli sanat projeleri yöneten ve önemli koleksiyonerlerde eserleri bulunan sanatçı LUKA'nın, sanat yaşamının 30. yılına özel 26. kişisel sergisi 'ÖZ' Red Rouge Art Galeri'de açıldı.

LUKA'nın, insanın en temel meselesi olan öz kavramına odaklanan resimlerinden oluşan 'ÖZ' sergisi, sanatçının çok katmanlı zeminler üzerinde konumlandırdığı figürleriyle izleyiciyi yeni bir evren tasarımına sürüklüyor. Küratörlüğünü Derya Aydoğan'ın üstlendiği ve 17 Şubat'a kadar Red Rouge Art Galeri'de ziyaret edilebilen 'ÖZ' başlıklı sergi, aynı zamanda Teşvikiye'de bulunan galerinin açılış sergisi olma özelliğini de taşıyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sanat Bölümü Başkanı, öğretim üyesi ve sanatçı Prof. Dr. Lütfü Kaplanoğlu (LUKA), son olarak yirmi beşinci kişisel sergisini misafir öğretim üyesi olarak gittiği Ivey Business School'un da yer aldığı Kanada'nın London, Ontario bölgesindeki London Art Space'te gerçekleştirdi. Türkiye'de ve dünyanın farklı noktalarındaki karma ve solo sergilerinin yanı sıra yürüttüğü uluslararası sanat projeleriyle de adından söz ettiren LUKA, sanat yaşamındaki 30. yılında 26. kişisel sergisi 'ÖZ' ile insanın en temel meselesi olan öz kavramına odaklanıyor.

Sanatçının seyyah ruhundan açığa çıkan doğa imgelemi; başka bir varoluş biçiminin temsilini andırıyor. Doğanın içinde bir yerlere konumlandıran figürler hem bulunulan katı gerçeklikten ve artık onunla özdeşleşmiş olan hızlı akıştan hem de zihindeki kalabalıklardan arınmaya çağırıyor. Bu yönüyle belki de izleyeni, dış dünyadaki tüm temsiliyetlerinden alarak bilinen gerçekliğin dışında ama kendisinin en derinindeki gizli bir dünyaya götüren rehberler haline geliyor. Böylece insanın kendi kendisini revize edip yeni bir hayat bulabileceği o an'ı ortaya çıkarıyor. Hız dürtüsünün egemen olduğu günümüz dünyasında, insanın belleğinde oluşan kalabalığı ancak durarak arıtabileceği bu sayede de kendi özüyle karşılaşıp tanışma olanağı yakalayabileceği düşüncesi, 'ÖZ' sergisinin sorgulama alanını oluşturuyor. Serginin küratörlüğünü üstlenen Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Derya Aydoğan'ın belirttiği üzere 'ÖZ','Hız'a karşılık durmak, belki de bir kehanetin bağbozumu olarak ÖZ ile temas ettiriyor'.

Sergi 17 Şubat 2024 tarihine dek ziyaret edilebilir.