2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na yaklaşıldıkça adayları ve velileri endişelendiren koranavirüs tehditine alınacak önlemler ile hastalığa yakalanma riski azaltılabilir, buna yönelik bazı önlemleri kısaca hatırlatmak isterim.

Koranavirüs, özellikle damlacık yoluyla bulaştığı bilinen bir enfeksiyon türüdür. Bu açıdan mesafe ve temas ile koranavirüsten korunmak mümkündür. Özellikle sınava gelirken toplu taşımada olsun, okul bahçesinde sınav zamanını beklemek olsun toplu alanlarda mutlaka uygun maske kullanımını sağlamalıyız. Genel olarak bulaş riski yüksek olan hastane gibi ortamlarda zeten çift maske kullanımı rutin önerilmektedir,

bu açıdan en azından sınıfa girilene kadar çift maske ile bulaş riski en aza indirilebilir.

Temel olarak bu hastalığın diğer bir ayağı olan sosyal mesafe kurallarına uymak çok önem arz etmektedir. Sınav salonlarına-okullara girişlerde mutlak mesafeyi korumalı olabildiğince teması en aza indirmeliyiz. Yine temas anlamında diğer bir konu, sınav salonlarında özellikle sıra, masa gibi ortak kullanılan yüzey alanlarına temas sonrası olabildiğince ellerin göz ve yüz bölgesine değdirilmemesi gerekiyor. Öksürme ve hapşırma durumlarında gerekli damlacık temasından kendimizi ve karşımızdaki insanları korumamız gerekiyor.

Tüm bu önlemler alındığında koranavirüs bulaş riski en aza indirilebilir, sınav heyecanı ile bu önlemleri unutmamalıyız. Unutmayalım ki sağlığın önüne geçebilecek hiçbir şey olamaz.