İş İnsanları Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Emre Kılıçarslan, Covid-19 pandemisi ile birlikte önemi daha net anlaşılan dijitalleşme kavramının iş dünyası tarafından da en hızlı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

'Sadece dijitale doğru zamanda, doğru yatırımları yapan şirketler işletmelerini geleceğe taşıyarak bir adım önde olabilecek' diyen Kılıçarslan, dijitalleşme sayesinde iş dünyasında sayısız kazanım elde edildiğinin altını çizerek şirketlerin iş yapış süreçlerini ve alışkanlıklarını gelişen teknoloji ve hızlı veri akışına göre yeniden şekillendirmesi gerektiğini vurguladı.

Dijital dönüşüm ihtiyacının en büyük sebeplerinin müşteri taleplerine hızlı cevap verebilmek, operasyonel verimliliği artırmak ve yeni pazarlara, müşterilere erişim olduğunu belirten Kılıçarslan, dijitalleşme yatırımı olmadan markalaşmanın da mümkün olmadığını söyledi.

Pandemi ile birlikte önümüzdeki yıllarda geçilmesi planlanan uzaktan çalışma ve dijital yapılanma sürecinin bir anda hayatımıza girdiğini ifade eden Kılıçarslan, 'Kısa bir süre içerisinde çok daha fazla şirket yapay zeka, artırılmış gerçeklik, bulut bilişim, nesnelerin interneti, 5G, üç boyutlu yazıcılar, asistan robotlar gibi çığır açan teknolojilerden faydalanmaya başlayacak. İşletmelerin özellikle hizmet sektöründe kaçınılmaz olan bu dijital dönüşüme en kısa sürede ayak uydurarak, yüksek beklentileri karşılayacak duruma gelmesi gerekiyor' dedi.