Uzun süren yolculuklarda hareketsiz kalmak bel ve boyun fıtıklarını tetikliyor. Bu nedenle uzun yolculuklara çıkacakların bir takım noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz, disk fıtıklarının çoğunun bel omurgasının alttaki iki diskinde meydana geldiğini, bu da bel hizasında veya belin hemen altına denk düştüğünü söylüyor.

“Bel fıtığını oluşmasının bir çok nedeni olabilir. Aşırı kilo, disklerin aşırı baskıya maruz kalması, hareketsizlik, sigara tüketimi, günlük yaşamda omurga fizyolojisine uygun hareket etmemek, meslekle ilgili olan faktörler gibi... Ayrıca uzun süren yolculuklar bel fıtığı riskini artıyor. Bel ve hatta boyun fıtığı rahatsızlıkları özellikle yaz tatili dönemlerindeki uzun yolculuklarda tetikleniyor. İster kendi aracıyla ister otobüsle uzun yola çıkacaklar, uzun süre hareketsiz kalıyorlar bu durumda bel omurgasını olumsuz yönde etkiliyor.

Uzun süren yolculuklarda hareketsiz kalan vücut nedeniyle bel ve boyun fıtıklarını oluşmasına da zemin hazırlanıyor. Rahatsızlığı olsun ya da olmasın kişiler uzun yolculuklar sırasında verilen molalarda mutlaka yürüyüş ve küçük egzersizler yapmalıdırlar. Arabayla seyahat edenler 2 saatte bir durup mola verip yürüyüş yapmalılar. Otobüste oturulduğu zaman devamlı yük biniyor. Uygun olmayan bir pozisyon, bel rahatsızlığı olan ya da normal kişileri rahatsız ediyor. İnsanların yüzde 80'inde bel ağrıları normal yaşamda karşılarına çıkıyor. Uzun yolculuklar da bunu tetikliyor.

Uzun yolculuklarda klima kullanımına da değinen Op. Dr. Kerem Bıkmaz, ”Sıcak havalarda seyahat ederken kullanılan klimalar da Bel ve boyun rahatsızlıklarında klima çok etkili oluyor. Uzun yolculuklarda uzun süre açık kalan klima, halk arasında 'kulunç' denilen boyun tutulmasını yaratıyor. Boyun tutulması da fıtığı tetikliyor. Klima açıldığı zaman camı da bir miktar açmak gerekiyor. Yine aşırı terlemeden sonra soğuk bir ortama girince sıcak soğuk değişiminden belde kitlenme meydana gelebiliyor” diyor.

Tatil döneminin başladığı bu günlerde dikkatli olunmasında fayda var. Tatil sevincinin ıstıraba dönmesini  engellemek için dikkatli olmak yanı sıra uzmanların önerilerine kulak vermekte fayda var.