"Bilingual" terimi, bir kişinin iki farklı dilde iletişim kurabilme yeteneğine sahip olduğunu ifade eder. Bu kişi, doğal olarak veya öğrenme süreciyle iki dilde de akıcı bir şekilde konuşabilir, yazabilir ve anlayabilir. Bilingual bireyler genellikle iki dil arasında geçiş yapabilirler ve farklı dil ve kültürler arasında etkili iletişim kurabilirler. Bu terim, birçok farklı dil yeterliliği seviyesini ifade edebilir, bazıları bir dili ana dil gibi kullanırken, diğerini ikinci bir dil olarak kullanabilirken, bazıları ise iki dilde de eşit derecede yeteneklidir.
 

Bilingual çocuk yetiştirmek ise çocuğunuzun kültürel açıdan zengin bir deneyim yaşamasını sağlar ve onun bilişsel gelişimini olumlu yönde etkiler. Bu süreçte sabırlı olmak ve çocuğunuzun doğal ilerlemesini desteklemek önemlidir. Dünyada 2 dil bilenlerin nüfusunun %43 olduğunu düşünür ve bu oranın gün geçtikçe artacağını ön görürsek çocuklarımızı bilingual yetiştirmek onların iletişim becerilerini, kültürel farkındalığını, akademik imkanlarını ve iş olanaklarını yüksek oranda etkileyen bir faktör olacaktır. Çocuğumuzu bilingual yetiştirmek için yapmamız gerekenler nelerdir? Erken yaşta dil maruziyeti bu konuda çok önemlidir. Çocuğunuza erken yaşlarından itibaren özellikle de yapılabiliyorsa doğrudan konuşarak ya da bu alanda yeterlilik gösteren kişilerle iletişime geçirebilirsiniz. Öğrendiği dilleri aktif kullanması için ona alan açın. Sabırlı olun özellikle de dil öğrenme süreci bir yetişkine göre bir çocukta çok daha hızlı ilerlese de verdiğiniz eğitimin geri dönüşü için bir süreç gerekecektir.
 

Dil öğrenmenin çocuğunuzdaki problem çözme yeteneğine olumlu yönde etkileri olacaktır. Negatiflikleri ortadan kaldırın, ufak hataları görmezden gelin. Eğitim sürecinde tutarlılık gösterin. Küçük yaştan itibaren sürekli olarak o dile maruz kalan çocukların ileriki yaşlarda o dile yatkınlıkları göz ardı edilemez.