Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Opr. Dr. Hüseyin Bayhan, 3 yıl içinde yaklaşık bin 200 ameliyat yaptığını hatırlatarak, bölgede acil travmaların, safra kesesi hastalıklarının ve obezite  vakalarının dikkat çekici olduğunu söyledi.

‘Elektrik arzındaki sıkıntının asıl nedeni kaçak elektrik’ ‘Elektrik arzındaki sıkıntının asıl nedeni kaçak elektrik’

Bölgede obezite oranın yüzde 35’lere ulaştığını kaydeden Opr. Dr. Bayhan, yurt dışında ve yurt içinde görev yaptığını belirterek, bir doktor için vaka çeşitliliği ve deneyim için bölgede görev yapmanın avantaj olduğunu ifade etti. Dr. Bayhan “Mardin hem yaşanılacak, insanda alışkanlık yapan bir şehir. Bölgedeki vaka çeşitliliği, akademik ve mesleki geleceği düşünen bir hekim için ideal bir şehir. Bölgede genetik yapıdan ve beslenme alışkanlığından kaynaklı Obezite vakaları tavan yaptı. Acil travmatik vakalar da oldukça yoğun. Bunun yanında safra kesesi, mide ve kolon gibi vakaların da yoğunluğu dikkat çekiyor. 3 yıl içinde yaklaşık bin 200 dolayında ameliyat gerçekleştirdim. Çok şükür negatif bir durum yaşanmadı, müdahalelerde başarılı sonuçlar alındı” dedi.

Beslenme şekli çeşitlendirilmeli

Bölge, tahıl ve protein ağırlıklı beslenmenin dikkat çektiğini ve alışkanlık haline geldiğinin altını çizen Dr. Bayhan, “Ekmek, bulgur, et, yağlı ve tatlı yiyeceklerin beslenmenin temelini oluşturduğuna tanık oluyoruz. Bölge insanı daha sağlıklı yaşamak istiyorsa, besin maddelerinin yüzde 50’sini sebzelerden, katı yağların yerine ise zeytinyağı ve benzeri sıvı yağlardan oluşturmalıdır” şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi