Yaşadığımız her şeyde Atatürk var…

Hayatımızın her alanında…

Ve özgürlüğümüzün en can damarı Atatürk…

Atatürk sadece çok iyi bir asker, bir başöğretmen, bir devrimci değildir..

Dünya tarihinde “kültür antropoloğu” sıfatı verilebilen tek lider Mustafa Kemal’dir.

Hayata dair her ne varsa hepsine birden sahip ve dahi olabilen dünyadaki tek lider Atatürk’tür. 

Atatürk’ün doğaya olan sevgisini iyi bilen yabancı bir profesörün teklifi sonucu adı konan bir çiçek vardır;  “Atatürk Çiçeği”

Atatürk Çiçeği ismi nereden gelir?

1933 yılında Wenderbit Üniversitesi Profesörlerinden Kirk Landin uzun uğraşları sonucunda yetiştirdiği kımızı yapraklı bitkiye isim ararken, Atatürk ile tanışmış olan bir başka Profesör Atatürk’ün doğaya olan ilgisine ve bilgisine hayranlığından dolayı bu bitkiye “Atatürk Çiçeği” isminin verilmesini teklif etmiştir. Gerekli yerlere yapılan önerilerden sonra çiçeğin ismi Atatürk Çiçeği olarak kabul edilmiştir. Dünyada birçok ülkede özellikle yılbaşlarında ve özel günlerde insanların hediye olarak aldığı sıkça tercih edilen bir bitkidir.

Atatürk Çiçeği (Euphorbia Pulcherrima)

İngilizce adı: Poinsettia

Ana Vatanı: Meksika ve Orta Amerika

Bu çiçek 19 yy. Meksika’dan ABD’ ye götürülmüştür.

Adı, Türkiye'de yetiştirilmesi ve tanınmasına ön ayak olan Mustafa Kemal Atatürk'ten gelir. Ancak çiçeğe ismi Atatürk vermemiştir. Yetiştirilmesi sırasında görev alan bitki bilimcilerden gelen öneri üzerine bu isim takılmıştır. Bu çiçeğin dışında dünyada devlet adamı ismi taşıyan herhangi bir bitki yoktur. Atatürk Çiçeğinin çeşitleri yoktur ama rengi koyu kırmızıdan pembeye doğru değişebilen çeşitleri vardır

Olayla ilgili Gazete haberi şöyledir:

 —“Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden Doktor Kirk Landın laboratuvarlarında muhtelif ameliyeler neticesinde kırmızı renkte yeni bir çiçek elde edilmiştir Profesör bu yeni çiçeğe isim ararken yanında duran ve Tarsus Kolejinde Atatürk’le tanışmış ondaki tabiat bilgi ve ilgisine hayran olan bir diğer profesör bu çiçeğe ATATÜRK isminin verilmesini önermiştir. Ve bu öneri dünya nebatat dairesine iletilmiş ve Atatürk’ün yaptığı çalışmaların anlatıldığı toplantıda oy birliğiyle kabul edilmiştir.”

—Yani dünyadaki her ülkede bu çiçek Gazi ATATÜRK adıyla üretiliyor ve satılıyor.

Başka bir lider yok.

 —Dünya tarihi bir sıfatı sadece Mustafa Kemal’e vermiştir.

Başka dünyada hiçbir liderin alamadığı bir sıfattır bu.

Mustafa Kemal her şeydir.

TÜRK ULUSU ’nu yeniden inşa etmiştir.

Ve insanlık adına çalışmış büyük bir liderdir…

Atatürk, asrın lideridir.

[Aşk Yazarı Mustafa Çifci®- Nisan 2024]