Opel, yeni SUV modeli Frontera'yı tüm dünyaya İstanbul’da tanıttı. Markanın yeni kompakt SUV'u Frontera, Opel CEO’su Florian Huettl, Tasarım Başkan Yardımcısı Mark Adams ve Ürün ve Fiyatlandırma Kıdemli Başkan Yardımcısı Tobias A. Gubitz'in de katılımıyla düzenlenen dünya prömiyeri ile uluslararası kamuoyuna tanıtıldı.

Lansman sonrası basın mensuplarıyla bir araya gelen Opel CEO’su Florian Huettl ve Opel Türkiye Genel Müdürü Yiğit Yantaç, önemli açıklamalarda bulundular.

‘Türkiye, Frontera lansmanı için ideal bir yer oldu’

Opel’in Türkiye’ye kendini çok yakın hisseden bir marka olduğunu belirterek, “Biliyoruz ki Türkiye’deki müşterilerimiz, bizim yaptığımız ürünlere değer veriyor, Alman ürünlerini seviyorlar. Tasarımımızı seviyorlar. Bizi seviyorlar, yaptığımız işi seviyorlar. Son yıllarda yoğun bir şekilde Türkiye’ye yatırım yaptık. Burada çok harika bir bayi ağı kurduk. Her zaman Türkiye’ye öncelik vermişizdir. Türkiye bizim en önemli üç pazarımızdan biri. Almanya ve İngiltere’yle beraber. İşte bu yüzden yeni SUV modelimiz Frontera’nın tanıtımını da ilk olarak burada yapmak istedik. Frontera, Türk pazarına çok uygun bir model. Türkiye’nin bizim gözümüzdeki önemi ve Frontera’nın önemi bir araya geldiğinde lansmanı burada yapmak net bir tercih oldu bizim için. Bu arada geçen sene buraya geldiğimde söz vermiştim bunun için” dedi.

‘Rekabette markamızın köklü geçmişine güveniyoruz’

Yaris’ler daha güçlü hibritle geldi Yaris’ler daha güçlü hibritle geldi

Çinli otomotiv markalarıyla rekabet konusuna da değinen Huettl, bu konuda şunları söyledi: “Opel, geçmişten gelen çok güçlü değerleri ile tüketicilerin zihninde köklü bir şekilde yer etmiş durumda. Opel’i de düşündüğümüzde aslında pazar içinde benzersiz bir konumlamaya ve strateji üretim sürecine bağlı. Rekabetçilikte, bu köklü geçmişimiz, verdiğimiz güven ve güçlü, yaygın bayi-servis ağımızla öne çıkıyoruz. Bu bağlamda Frontera ile çok iyi bir adım attığımızı söyleyebilirim. Yani 24 bin Avro’ya çağdaş bir tasarıma sahip otomatik ve son derece güçlü bir araç sahibi olabiliyorsunuz. Aynı şey elektrikli versiyon için de geçerli (29 bin Avro). Bu fiyat aralığında dar bir alanda aslında rekabetçiliğinizi konumluyorsunuz.”

‘Frontera’nın oluşumunda söz hakkımız oldu’

Opel Türkiye Genel Müdürü Yiğit Yantaç da, Frontera’nın oluşum noktasında, 3 ana pazardan biri olan Türkiye’nin aracın üretiminde ve bazı özelliklerinin belirlenmesinde söz sahibi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bu araç geliştirilirken ve bazı kararlar verilirken de bize dönüp soruldu. Çünkü Türk müşterisi seçici ve kendi bazı beklediği kıstasların, satın alacağı araçla alakalı koşulların sağlanmasını istiyor. Biz bunların hepsini merkezimizle paylaştık, bu taleplerin büyük bir çoğunluğunu yerine getirdiler. Fiyatı açıklayacağımız lansman önümüzdeki aylarda gerçekleşecek.”

‘Frontera, B SUV’de ilk 3 hedefimize katkı sağlayacak’

Frontera’nın Türkiye’ye ilk olarak elektrikli versiyonu ile geleceğini hatırlatan Yiğit Yantaç, “Daha sonra hibrit versiyonunu satışa sunacağız. Direkt içten yanmalı motor olarak gelmeyecek. CEO’muz Huettl’in açıkladığı gibi 2024 sonuna kadar tüm modellerde en az bir elektrikli versiyon hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Türkiye’de ise ürün gamımızda bulunan 9 modelin 7’sinde bu yıl sonuna kadar elektrikli bir versiyonumuz olacak. Asıl 2025 yılındaki sonuçlar bizim için önemli. Ben burada sadece Frontera diye ayırmıyorum, B SUV’de hep ilk 3’te bulunma beklentimiz ve hedefimiz bulunuyor. Geçen sene B SUV’de ikinci sırada tamamlamıştık. Frontera ile bunu liderliğe kadar taşımak istiyoruz diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Elektrikli ve hibrit motor seçeneği

YENİ Frontera, Opel Vizor marka logosunun ortasındaki yeni "Şimşek Logosu" ile dikkat çekiyor. Temel öğelere odaklanılan modern görünüm, iç tasarımda da kesintisiz şekilde devam ediyor. Kokpit, yeni tasarlanmış direksiyon ve iki adet 10 inç geniş ekrana sahip. 450 litrelik bagaj hacmine sahip yeni Frontera, hibrit veya tamamen elektrikli güç seçeneklerine sahip. 136 HP (100 kW) güç sunan, 1,2 litrelik benzinli turbo motora sahip Frontera Hybrid, 28 HP (21 kW) gücündeki bir elektrikli motor ve 6 ileri çift kavramalı elektrikli bir şanzımanla birlikte geliyor. Yeni Frontera Electric, şarj molası vermeden yaklaşık 400 kilometreye (WLTP) kadar mesafe kat edebilecek.

Editör: Mehmet Emin AVCI