Toyota’nın otomotiv dünyasının yeniden şekillenmesine öncülük eden RAV4 modeli, 30. yaşını kutluyor. Toyota RAV4, mevcut beşinci nesliyle bir SUV ikonu olarak standartları belirlerken aynı zamanda yeni teknolojilerle müşteri beklentilerini aşmaya devam ediyor. İlk kez 1994 yılında dört tekerlekten çekişli bir SUV olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen RAV4 (Recreational Active Vehicle 4WD) benzersiz tarzı ve modern yaşamın taleplerini karşılayacak şekilde geliştirilmiş çok yönlü yaklaşımıyla otomotiv endüstrisinde bir çığır açtı. SUV terimi o dönemde yaygın değildi, ancak Mayıs 1994’te satışa sunulmasından itibaren medyadan ve müşterilerden son derece olumlu tepkiler aldı. RAV4, bugüne kadar beş nesil boyunca gelişerek SUV segmentinde ikon olmaya devam etti.

Her nesilde yenilikçi SUV

Jeep, ürün gamını genişletiyor Jeep, ürün gamını genişletiyor

Yenilikçilik ve verimli aktarma organları teknolojilerinin çok önceden benimsenmesiyle RAV4 son 30 yıla damga vurmayı başardı. RAV4, 1997 gibi oldukça erken bir tarihte belirli pazarlarda tam elektrikli versiyonuyla satışa sunuldu ve bu Toyota markasının çevresel etkiyi azaltmak adına yeni teknolojileri keşfetme konusundaki kararlılığının altını çizdi. RAV4, 2016 yılında üçüncü nesliyle birlikte Toyota’nın sınıfında lider hibrit teknolojisinin SUV segmentine giriş yapmasını sağladı. RAV4’ün şarj edilebilir hibrit (plug-in hibrit) versiyonu ise 2020 yılında ürün gamında yer alarak karbon nötre giden yolda önemli bir adım daha atıldı. RAV4 ürün gamında yer alan elektrik motoruna sahip hibrit ve plug-in hibrit araçlar sürüş deneyimini daha ileriye taşıdı. Yeni platformların sağladığı yenilikçi avantajların yanı sıra güncellenmiş süspansiyon teknolojisi sayesinde Toyota her nesilde daha güvenli, dengeli ve ödüllendirici bir sürüş ortaya koydu.

Son 30 yıldaki ilerleme performans ve verimliliğin ötesine geçerek RAV4’ün pratikliğini de artırdı. Cömert bagaj kapasitesi RAV4’ü yetenekli bir yol arkadaşı haline getirirken, giderek daha geniş ve daha yenilikçi hale gelen kabin, her nesilde ileriye taşındı.

RAV4 aynı zamanda her zaman araç içerisindekilerin ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğini ön planda tuttu. Toyota’nın gelişmiş güvenlik donanımlarıyla trafik kazalarını engelleme vizyonu önderliğinde RAV4 modellerinde en yeni Toyota Safety Sense sistemleri sunuldu. Şu anda beşinci nesil RAV4 modelinde de, daha geniş yelpazedeki trafik kazalarını önlemeye yardımcı olan en yeni Toyota Safety Sense güvenlik sistemi tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor.

Editör: Haber Merkezi