Profesyonel yaşamının önemli bir bölümünü denetim ile ilgili görevler üstlenerek geçirmiş biri olarak mesleki deneyimlerimin bana öğrettiği birçok şey arasından insanı farklı kılan, lider yapan özelliğin çok yönlü olmaktan geçtiğini gördüm.

Yazılarını deneyimlerinden esinlenerek kaleme alan, yaşam dersleri karşısında daima öğrenci kalmayı tercih eden biri olarak bu yazımda iş başı deneyimlerim yerine iş dışı deneyimlerimden öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım.

Denetim gibi çeşitli güçlüklerle dolu, stres ve baskı yoğun, normal mesai saatlerine sığmayan bir mesleğin mensubu olarak iş dışı deneyimlerden söz etmek şaşırtıcı gelebilir. Çünkü birçok insan iş dışı rol ve sorumlulukların işyeri performansını kısıtladığını düşünür.

İş dışı ilgi alanlarının, rol ve sorumlulukların bizi başarıya götürebileceği, çeşitli fırsatlarla dolu olduğu düşünülmez.

Düşüncelerimizde böyle bir kısır döngünün oluşumuna izin verdiğimiz takdirde yaşam derslerinden yararlanma olanağını kısıtlamış oluyoruz.

Aile ve toplum olarak ilgi alanlarımız, rol ve sorumluluklarımız olduğu düşünüldüğünde çok yönlü olmamızın da kaçınılmaz olduğunu görürüz.

Mesele, sözünü ettiğimiz bu yaşam gerçeğini kendi içimizde bir çatışma, bunalım konusu haline getirmeden yönetebilmektir.

Benim gibi hobileriniz arasında karikatür yer alıyorsa veya sizin başka bir beceri ve yeteneğiniz varsa bu özelliğiniz ile işinizdeki yaratıcılığın, iletişim becerilerinizin geliştiğini, iş stresinden uzaklaştığınızı, keyifli bir yaşam sığınağına sahip olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Mezun olduğunuz okulun mezunlar derneği veya meslek organizasyonunuzda aktif görevler üstlendiğinizde liderlik becerilerinizi test edebilir, zaman yönetimi, gönüllü kaynakların kullanım etkinliği, motivasyon, işbirliği, paylaşım, farklılıklar içinde etkili iletişim konularında uygulamalı eğitim fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.
 

İş ve iş dışı etkinlikleriniz ile aile ilişkilerinizde karşılıklı özveri ve saygının, gördüğünüz destek ile özgüvenin anlamını daha iyi anlayabilirsiniz. Yaşamınızda iş dışı etkinliklerin mevcudiyeti, içinizdeki heyecanın, başarma hırsınızın tadına varmak için gereklidir.

İş yaşamınızın, yaşamın diğer ilgi alanları, rol ve sorumluluklarınızla tamlaştırılması için iş dışı etkinlikleriniz bulunmalıdır.

Yaşamın tüm deneyimlerinden yararlanarak kendimizi ve işimizi geliştirmek çok yönlü olmaktan geçiyor.

İş dışı etkinlikler ile yaşamın tüm zenginliklerine açık olmalıyız.

Teknik becerilerinizin yanı sıra hobilerinizle, iş dışı ilgi alanlarınızla, sivil toplumculuğunuzla yaşam deneyimlerinizi zenginleştirmeniz sizi işinizde ve çevrenizde daha başarılı yapabileceği gibi asıl önemlisi “Çok Yönlü Olmak” bireysel ve toplumsal farkındalığı yüksek yurttaş, erdemli birer insan olmamızı sağlayacaktır.