"Seni seviyorum" sözleri bir kabusa mı dönüştü ? Othello sendromu, aşırı kıskançlık ve sanrısal inançlarla gölgelenen, ilişkileri zehirleyen ve trajik sonuçlara yol açabilen bir durumdur. Bu sendromun pençesindeki kişiler, partnerlerinin sadakatsizliğine dair mantıksız ve gerçek dışı inançlara kapılır, bu durum onları obsesif bir kıskançlığa sürükler. Uzm. Klinik Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında şunları söylüyor:

Othello sendromu kişinin yakın ilişkide olduğu bir kişiye karşı aşırı kıskançlık, saplantı ve güvensizlik duyguları yaşadığı bir psikolojik durumdur.

Othello sendromu, en yalın haliyle “sanrılı kıskançlık” veya “patolojik kıskançlık” olarak da bilinen, aşırı kıskançlık ve güvensizlik duyguları ile karakterize bir psikolojik durumdur. Bu sendromu yaşayan kişiler, partnerlerinin kendilerini aldattığına dair mantıksız ve gerçek dışı inançlara kapılırlar. Bu inançlar genellikle obsesif bir şekilde zihinlerini meşgul eder ve günlük hayatlarını önemli ölçüde etkileyebilir.

Othello sendromu herkesi etkileyebilir, ancak erkeklerde daha yaygındır. Genellikle 30'lu ve 40'lı yaşlarda başlar. Daha erken veya daha geç yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Othello sendromu belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir; partnerin sadakatsizliğine dair mantıksız ve gerçek dışı inançlar, kıskançlık nöbetleri, partnerin davranışlarını ve sözlerini sürekli takip etme ve sorgulama, partnerin sosyal çevresini kısıtlama ve kontrol etme, düşük benlik saygısı ve sosyal izolasyon.

Othello sendromunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, birçok faktörün rol oynadığı düşünülmektedir: Başlıca genetik yatkınlık, travmatik geçmiş, düşük benlik saygısı ve güvensizlik duygusudur.

Üçyıldız, “Unutmayın: Aşk, güvene ve saygıya dayalı bir duygudur. Kıskançlık ve sanrılar, bu güzel duyguyu gölgelememeli ve ilişkilerinizi zehirlememelidir. Eğer siz veya tanıdığınız biri Othello sendromu yaşıyorsa, bir uzmandan yardım almak son derece önemlidir. Bu sendromun kontrol altına alınması ve sağlıklı ilişkiler kurulması mümkündür” diyor.

Son yıllarda basında, muhtemeldir ki yaşadıkları Othello sendromu sonucu çok acılı olaylar görmekteyiz. Burada Üçyıldız’ın vurguladığı “bir uzmandan yardım almak” görüşünün ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Konuyla ilgili olarak uzmanlara ulaşmak çok kolay.  Destek alabilmek için kanallar açık. Hatta büyükşehirlerde belediyelerin bile bu konularda hizmetleri var. Bireylerin mutlu ve sağlıklı bir yaşam için bu hizmetlerden rahatlıkla faydalanabilirler.