Şifalı bir bitki olarak zerdeçal artrit, osteoartrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.

Zerdeçalın inflamasyonu önleyici, antiinflamatuar özelliği, ağrı azaltma ve dindirme özelliği, batı tıbbında da tedavi olarak kullanılmaktadır. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz, sindirim ve karaciğer rahatsızlıkları, deri enfeksiyonları ve tahrişleri, artirit tedavisinde, kemik hastalıklarında kullanılmakta olan zerdeçalın bol bol tüketilmesi halinde ağrılara da iyi geleceğinin bilinmesinde fayda olduğunu söylüyor.

Bitki uzmanlarının hazımsızlık ve ishalin yanı sıra Crohn ve ülseratif kolitis gibi enflamatuar bağırsak hastalıkları için tavsiye ettikleri zerdeçalı, bizlerde artrit ve osteoartritte, ağrı tedavilerinde kanıtlanmış etkisinde dolayı kullandıklarını söylüyor Bıkmaz ve şu başlıkların altını çiziyor:

Tedavi Amaçlı Kullanımı

-Enflamatuar bağırsak hastalığı

-Eklem iltihabı

Sporcular kas ağrılarınız zerdeçalla azalabilir

Şimdi sporcular bu bölüm sizler için geliyor, ekstrim spor yapanlar, farklı kas gruplarını çalıştıranlar, spor sonrası kasları ağrıyanlar, sürekli sakatlananlar spor sonrası ağrıyı azaltmak mümkün.

Peki nasıl mı ?

Muhtemelen daha önce hiç duymadığınız bir şeyden bahsedeceğim sizlere. Japonya da son yapılan ağrı tedavisi çalışmalarının sonuçlarına baktığımızda;

Özellikle sporcularda egzersiz sonrası kaslarda gördüğümüz ağrıları, egzersiz sonrasında alacağınız curcumin yani zerdeçal ekstralarıyla uzun dönemde azaltıp geçirebilmeniz mümkün.

Spor sonrası alacağınız zerdeçal takviyesi ;

Sakatlanmalara neden olabilen kaslardaki ağrıların sebeplerinden biri olan kreatin kinaz (CK) miktarlarının dengede kalmasını sağlayıp, ağrıları, inflamasyonları, iltihaplanmaları azaltıp, sakatlanma riskinizi azaltır.