TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yüksel, AKPM Denetim Komisyonu Raportörü Schennach'le görüştü TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yüksel, AKPM Denetim Komisyonu Raportörü Schennach'le görüştü

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 'Bugün elde ettiğimiz başarının en önemli mesajı şudur: CHP artık başının üzerindeki görülmez yüzde 25'lik tavanı söz verdiğimiz gibi kırmıştır, tuzla buz etmiştir.' dedi.

Özel, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin ardından parti genel merkezinde, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Sandık başına giderek, demokrasiye sahip çıkanlara teşekkür eden Özel, sandık kurulu üyelerine, müşahitlere, aday adaylarına, aday gösterilmedikleri halde adaylara destek verenlere şükranlarını sundu.

Özgür Özel, seçmenin çok önemli bir karar verdiğini belirterek, 'Seçim sonuçları göstermiştir ki bugün seçmen, Türkiye'de yeni bir siyasetin kurulmasına karar verdi. Bugün seçmen, 22 yıllık Türkiye fotoğrafını değiştirmeye, ülkemizde yeni bir siyasi iklime kapı aralamaya karar verdi. Bugün seçmen, Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk seçimlerinde, iktidarın orantısız gücünü yerelden dengelemeye karar verdi. CHP'de milletimizle kurduğumuz Türkiye ittifakı, bu seçimlerde tarihi bir sonuç elde etmiştir.' diye konuştu.

Milletin sadece yerel yöneticilerin kim olacağına karar vermediğini, ülkeyi ve belediyeleri nasıl yönetilmesi gerektiğine, nasıl yönetilmemesi gerektiğine dair önemli bir karar ve mesaj verdiğini savunan Özel, 'Milletimiz, ekmeğini küçültenlere, huzurunu bozanlara, demokrasiyi ezenlere, hukuk devletini çökertenlere açık bir mesaj vermiştir.' ifadesini kullandı.

Seçmenlerin, birlik ve beraberlik mesajı verdiğini söyleyen Özgür Özel, milletin mesajlarını kutsal bir emanet olarak aldıklarını kaydetti.

Seçmenlerin, hakkı, hukuku, adaleti tanımayan siyasete geçit vermeyeceğini bugün gördüklerini dile getiren Özel, 'Bu galibiyetin bir kaybedeni yoktur. Bizim başarımız kimsenin hezimeti değildir, kimsenin hezimeti olmayacaktır. Bugün hangi partiye oy vermiş olursa olsun, kimsenin kaybetmiş hissetmesini istemiyoruz. Halkımız, iyi hizmeti ödüllendirmiş, kötü hizmeti ve kötü niyeti cezalandırmıştır.' dedi.

'CHP iyi belediyecilik yapar, temiz ve dürüst yönetir' algısının yerleşmesine yaptıkları katkılardan dolayı önceki dönem belediye başkanlarına, belediye başkan adaylarına, aday adaylarına teşekkür eden Özel, şunları söyledi:

'Şehirlerimiz emin ellere teslim edilmiş, halkımızın yaşam alanlarını bir 5 yıl daha yönetecek belediye başkanları seçilmiştir. Seçmenlerimizin partimizin yaşadığı değişimi onayladıklarını, desteklediklerini, yüreklendirdiklerini ve kendi şehirleri ve Türkiye için de istediklerini ifade etmek gerekiyor. Geçen mayıs ayında yaşadığımız büyük üzüntüden sonra seçmenimizde ortaya çıkan büyük duygusal kopuşa, CHP'nin kurultayı ve o kurultayda genel başkanı ve yönetimi seçimle değişebilen bir partinin Türkiye'de var olduğunu gösteren başta Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'nin kimi desteklemiş olurlarsa olsun bütün delegelerine hepimiz çok şey borçluyuz.'

Seçimin kaybedeninin olmadığını, iktidar partisine de özeleştiri yapma imkanı sunduğunu belirten Özel, 'Bizim başarı elde etmiş olmamız, bu seçimin hakkaniyetli bir seçim olduğunu ispatlamaz. Doğu ve Güneydoğu illerinde taşınan seçmenlerle bir yerel seçim sonucunu değiştirilmeye çalışılması, daha önce o seçmenlerin seçtiği belediyelere kayyum atanması kadar kötü bir girişimdir. Kesinlikle doğru bulmadığımızı, o şehirde hiç yaşamamış ve belki o şehirde hiç yaşamayacak kişilerin orada oy kullanmaya zorlanmasının ve böyle bir demokrasi ayıbına alet edilmesine çalışılmasının bütün yükümlülüğü partiyi devletin, devleti partinin sanan anlayışa aittir.' ifadelerini kullandı.

Cep telefonlarında TSK personelinin 'zorla bazı bölgelerde oy kullanmaya yönlendirildiklerine' yönelik mesajların geldiğini iddia eden Özel, 'Silahlı Kuvvetlerin bir kısım personelinin bu işe alet edilmesine, bu işte kullanılmaya çalışılmasına kim emir ve talimat verdiyse bu ülkenin toplumsal barışına çok büyük bir kötülük yapmıştır. Affedilir tarafı yoktur.' dedi.

Parti olarak kampanya boyunca seçmenin gündemiyle kurdukları bağın karşılık gördüğünü aktaran Özel, şöyle devam etti:

'Bugün elde ettiğimiz başarının en önemli mesajı şudur; CHP artık başının üzerindeki görülmez yüzde 25'lik tavanı söz verdiğimiz gibi kırmıştır, tuzla buz etmiştir. Bu seçimlerde hiçbir siyasi partiyle ittifak kurulmadığı halde CHP'nin gücü ve seçmenin vicdanının sandıkta kurduğu Türkiye ittifakı, 2019 başarısını daha da büyütmüştür. Bu sonuçları bizlerin rehavete sevk edecek bir galibiyet olarak asla değil, seçmenin bize açtığı bir kredi olarak gördüğümüz ifade etmek isterim. Tüm seçmen gruplarından gelen Türkiye siyasetinin akışını esastan değiştiren bu desteğin partimize büyük bir sorumluluk yüklediğinin farkındayız. CHP artık tüm demokratların, sosyal demokratların, aynı zamanda milliyetçi demokratların, muhafazakar demokratların, Kürt demokratların aynı anda birlikte oy verebildikleri bir partidir.'

Sonuçların kendilerini kibirlendirmeyeceğini, daha büyük bir sorumluluk altında olduklarını hissedeceklerini ve aldıkları yükü sorumlulukla taşıyacaklarını belirten Özel, 'Ben bütün CHP'lilerden köylerde davul çalmaktan tutun, havai fişek atmaya, gürültü yapmaya, gürültülü konvoylarla diğer siyasi partilerin adayların evinin önünden geçmeye, bugüne kadar bize ne yapıldıysa, tamamını unutmalarını, sevinçlerini mümkün olan en sessiz şekilde yaşamalarını ve özellikle silahlardan, patlayıcılardan, havai fişeklerden uzak durmalarını partinin Genel Başkanı olarak özel olarak rica ediyorum.' şeklinde konuştu.

'Bu seçim gelecekte kazanacağımız çok daha büyük zaferlerin ilk adımıdır'

Bu seçimin gelecekte kazanacakları çok daha büyük zaferlerin ilk adımı olduğuna dikkati çeken Özel, 'Bugün bize bakanlar kibri değil tevazuyu, böbürlenmeyi değil başarıyı bölüşebilmenin erdemini hissetmelidirler. Demokrasi bunu gerektirir. Kötü örnekler, geçmişte bize yapılanlar, içimizdeki rövanş almaya ilişkin özlemi içimize gömüyoruz ve gerçek demokratların hazmettikleri gibi, hazmetmeleri gerektikleri gibi bu başarıyı bize oy vermeyen seçmenlerimizle de paylaşmak üzere sevincimizi içimizde ve mümkün olduğu kadar sessiz yaşıyoruz.' dedi.

31 Mart seçimlerinin Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan herkes için olduğu gibi tüm siyasi partiler açısından da bir milat olduğunu, seçim sonuçlarının CHP belediyeciliğinin, halkı belediyecilik anlayışlarının benimsendiğini gösterdiğini aktaran Özel, seçimlerde şehirleri koruyan, güçlendiren, insanlara huzur ve güven veren belediyecilik anlayışının kazandığını dile getirdi.

Seçim sonuçlarını bir milat olarak nitelendiren Özel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Çünkü seçim haritasının da gösterdiği üzere CHP artık her bölgenin, her şehrin, her kesimin ve her vatandaşın partisidir. CHP artık Akdeniz ve Ege kıyılarında değil, Türkiye'nin her köşesinde vardır. Siyasi partilerle değil Türkiye'nin demokratlarıyla büyük bir birlikteliği kuran Türkiye İttifakı kazanmıştır. Hak arayanlar ve yok sayılanlar kazanmıştır. Yok sayılan ve çağrımızla her geçen gün daha kalabalıklaşarak miting meydanlarına koşan emekliler kazanmıştır, hayalleri kırılan gençler yeni bir umuda tutunarak sandığa koşmuşlardır. Atanmayan öğretmenler, staj ve çıraklık mağdurları, emeklilikte adalet isteyenler kazanmıştır. Sorunlarıyla boğuşan üreticiler, çiftçiler, hayvancılar, arıcılar, balıkçılar kazanmıştır. Beyaz, mavi ve gri yakalı emeği sömürülen emekçiler kazanmıştır ve onları yok sayanlar ve 'her ne olursa olsun bizi iktidardan bunlar uzaklaştıramaz' diyenler de kaybetmiştir. Türkiye'yi 'biz ve onlar' diye bölmeye çalışanlar kaybetmiştir. Biz bölünmeyiz, bir ve bütünüz, 'ötekinin hakkını kendi hakkım kadar çok savunurum' diyenler kazanmıştır. Bunu en çok da yüzde 80'e varan desteğiyle kendi hakkı kadar diğerinin hakkını savunmayı bilen gençler kazanmıştır. 'Onlar bu ülkeden ümidi kestiler, bavulları zihinlerinde topladılar ve bir gün gidecekler' denen gençler bir seçim daha beklemeye karar vermişlerdir.'

Gücü milletten aldıklarını ve şimdi millete güç verme zamanı olduğunu ifade eden Özel, milletin yüklediği sorumluluğun gereği olarak yarından itibaren Türkiye'de büyük bir mücadele başlatacaklarını söyledi.

Hakkını arayanlar için durmadan, yorulmadan mücadele edeceklerini dile getiren Özel, 'Bugün elde ettiğimiz başarıyla genel seçimlere giden yolda elbette daha güçlüyüz. Artık az değiliz, daha çokuz, yarın daha da çok olacağız. Bugün yerelde kurduğumuz iktidarı yeni seçimlerde daha da büyüteceğiz. Bugün hep birlikte kazandık, ülkemizin geleceğini hep birlikte kuracağız. Bundan önce sorulduğunda hep şöyle söylemiştim. Bir siyasi partinin ve bir genel başkanın kendisinden önceki genel başkanlara göstereceği vefa onların partisini iktidar yapmakla olur, onların partisini birinci parti yapmakla olur, yeni başlıyoruz.' diye konuştu.

Kendilerindeki verilere göre bazı illere ilişkin sonuçları da paylaşan Özel, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

'Bizdeki verilere ve tüm kaynaklardan desteklenen verilere göre, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ, İzmir ve İstanbul'u yeniden kazandık. Balıkesir, Bursa, Manisa ve Denizli büyükşehir belediyelerini kazandık ve ilçe belediyelerinde çok önemli başarılar elde ettik. 1989'dan sonra ilk kez Adıyaman'ı, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Manisa gibi Afyonkarahisar'ı, 1977'den beri Amasya'yı, Bartın'ı, Giresun'u, Kastamonu'yu, Cumhuriyet tarihinde ilk kez Kırıkkale'yi, Kilis'i, Kütahya'yı, Uşak'ı ve Zonguldak'ı kazandık. Ardahan'ı, Artvin'i, Bilecik'i, Bolu'yu, Burdur'u, Çanakkale'yi, Edirne'yi, Kırşehir'i, Sinop'u ve Yalova'yı kazandık. Kırklareli, Hatay ve Çorum'da başa baş bir yarış devam ediyor, dikkatle takip ediyoruz. Bu illerimizde sayımın uzama ihtimaline karşı o illere yönelik milletvekili görevlendirmelerimiz olacak.'

Özel, Ordu merkez ilçe Altınordu'yu, Trabzon Ortahisar'ı ve Samsun Atakum Belediyesini kazanarak Karadeniz'deki merkez ilçelerde çok önemli başarılar elde ettiklerini de söyledi.

İstanbul'da CHP'deki 14 belediyenin tamamını korurken şu ana kadar buna 12 belediye ilave ettiklerine dikkati çeken Özel, il başkanının taahhüdü olan 2 ilçe için yarışın kıyasıya sürdüğünü, 2 ya da 4 ilçeyi daha kazanabileceklerini anlattı.

Özel, 'Buradan sandık görevlilerimize, belediye meclis sonuçlarının çok önemli olduğunu, bunun için ıslak imzalı tutanaklar konusunda hassasiyetlerini sürdürmelerini istiyorum.' dedi.

Özel, seçim kampanyasında görev alan parti teşkilatına teşekkür etti.

Editör: Haber Merkezi