Fulya OMAÇ / KKTC

İtalya’nın Terni kentinde düzenlenen Avrupa Büyükler Bocce (Raffa) Şampiyonası’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) spor tarihinde önemli bir kilometre taşına daha ulaştı. Uzun yıllardır Avrupa Şampiyonaları’na katılma konusunda sıkıntılar yaşayan KKTC, Dünya Bocce Konfederasyonu Başkanı Prof. Dr. Mutlu Türkmen’in gayretleriyle kendi ismi ve bayrağıyla tekrar Avrupa sahnesinde yer aldı. 17-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Şampiyona’nın katıldıkları üç kategorisinin ikisinde Dünya Şampiyonası’na katılma hakkını elde eden bir de madalya kazanan KKTC, ülke adını Avrupa’da duyurmanın mutluluğunu yaşadı.
Bocce1

Avrupa Büyükler Bocce (Raffa) Şampiyonası’na katılan TC ve KKTC’li sporcular toplu halde.
 

Türkiye; altın ve bronz, KKTC; bronz madalya kazandı

Kırkpınar sevdalısı avukat görsel arşivi için bu sene de er meydanında Kırkpınar sevdalısı avukat görsel arşivi için bu sene de er meydanında

Diğer yandan Türkiye’nin Bocce milli sporcularından Nurda Gül Şen, ‘Altın Nokta’ kategorisinde ‘Avrupa Şampiyonu’ olurken, zorlu rakipleriyle karşılaşan milli sporcumuz Hüseyin Önder ise Tek Erkekler kategorisinde ‘Bronz Madalya’ kazanarak ülkemiz hanesine ‘Avrupa Üçüncülüğü’nü yazdırdı. Raffa disiplinindeki Avrupa Büyükler Bocce Şampiyonası’ndaki Avrupa yolcuğunu altın madalya ile taçlandıran Türkiye bu sonuçlarla Dünya Şampiyonası’na da katılma hakkı elde etti. Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ise kendi ismi ve bayrağıyla yarışarak çıktığı kürsüde sporcusu Serpil Kızıldere ile Bronz Madalya’ kazandı. Bocce sporundan ilk madalyasını kazanan KKTC, Karışık Çiftler kategorisinde de Gülden Mercan Gökalp& Halit Çağman ikilisi ile Avrupa beşincisi olarak Dünya Şampiyonası’na kota kazandı.
Bocce4KKTC kafilesi, tek bayanlarda Avrupa üçüncüsü olarak Bronz madalya kazanan KKTC sporcusu Serpil Kızıldere (sağdan ikinci), KKTC Bocce Federasyonu Başkanı Hasan Senin (ortada)
 

15 farklı ülkeden 100’den fazla katılımcı

Raffa disiplinindeki Avrupa Büyükler Bocce Şampiyonası İtalya’nın Terni şehrinde 15 farklı ülkeden sporcunun katılımıyla gerçekleşirken, yarışmalar Terni'de Prampolini-Ternana Bowling Kulübü ve Boccaporco Spor Kulübü’nün iki şehir tesisinde düzenlendi. Türkiye, Kuzey Kıbrıs, İtalya, Fransa, Hırvatistan, San Marino, Avusturya, Macaristan, İsviçre, Malta, Almanya, Slovenya, Polonya, Slovakya ve Estonya’dan 100'den fazla katılımcı, raffa disiplininde beş şampiyonluk için yarıştı. Avrupa Raffa Konfederasyonu (CER), Uluslararası Bowling Konfederasyonu (CBI) tarafından düzenlenen ve FIB ile işbirliği içinde yürütülen Şampiyona, Erkekler Bireysel, Kadınlar Bireysel, Karma Çift, Erkekler Hassas Atış ve Kadınlar Hassas Atış kategorilerinde gerçekleştirildi. Müsabakalar hotbird uydusundan yayın yapan Rai Sport kanalından canlı olarak yayınlandı.
Bocce3Türkiye Bocce Bowling Federasyonu Başkanı ve Dünya Bocce Konfederasyonu Başkanı Prof. Dr. Mutlu Türkmen ile KKTC kafilesi
 

Modern bowlingin atası olarak kabul edilen kendine has özellikleri ve kuralları olan antik Bocce sporu, ülkemizde 1990’lı yıllardan itibaren yapılırken, bu alandaki ilk madalyamızı 2008 yılında Deniz Demir isimli sporcumuz almıştı. Daha sonra dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan şampiyonalarda Türk sporcular altın madalya başta olmak üzere ülkemize birçok madalya kazandırmışlardı.
 

Hasan Senin: Avrupa'da kendi bayrağımızla ve kendi ismimizle yarışmak KKTC spor tarihinde bir devrimdir

KKTC Bocce Federasyonu Başkanı Hasan Senin yaptığı özel açıklamada şu değerlendirmede bulundu:
 

“İtalya'da yapılan Avrupa Büyükler Bocce Şampiyonası’nda kendi ismimiz ve bayrağımızla yarışarak kürsüye çıkmayı başardık. Böylece KKTC spor tarihinde önemli bir kilometre taşına daha ulaşıldı. 2000 - 2007 tarihlerinde kadar şampiyonalara KKTC olarak katılım gösteriyorduk. Ancak 2007’de yapılan itiraz sonrası Türkiye’nin 2. takımı olarak Türk bayrağı ile katıldık. 2024'te ise ilk kez bir şampiyonaya Nord Cyprus / Kuzey Kıbrıs ve KKTC bayrağı ile katıldık. Avrupa'da kendi bayrağımızla ve kendi ismimizle yarışmak KKTC spor tarihinde bir devrimdir. Maçlar İtalyan kanallarından canlı yayınlandı ve Kuzey Kıbrıs / North Cyprus adı herkes tarafından görüldü. İlk kez kürsüye çıkmamız ve KKTC bayrağını açmamız bizler için anlatılması zor müthiş büyük bir gurur. Böylesi büyük şampiyonalar bir yerde küresel nitelikteki olaylara açılan kapıyı temsil eder. Üst düzey bir etkinliğe, bir vitrine ve uluslararası bir sahneye ev sahipliği yapan İtalya da KKTC’nin Avrupa’ya ve dünyaya yeniden açılmasına vesile olan bir kapı oldu.”
Bocce5Karışık çiftler karşılaşma öncesinde Polonya - KKTC (Gülden Mercan Gökalp& Halit Çağman ikilisi) takımları, KKTC bu karşılaşmayı kazandı ve Avrupa beşincisi olarak Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı elde etti.
 

İlk Avrupa Şampiyonası madalyasını aldı, Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazandı

“Katıldığımız 3 kategorinin 2’sinde Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı elde edip bir de madalya kazanmamız hem bizlerde hem de ülkemizde büyük mutluluk oluşturdu. Çünkü bu şampiyonada ilk 5'e girenler kasım ayında Antalya'da yapılacak şampiyonada kota aldı. Biz tek bayanlar ve karışık çiftlerde kota aldık ve dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandık. 20 yılda tamamen amatör ruhla, tırnaklarımızla kazıyarak bir yerlere getirdiğimiz bu sporda sporcumuz Serpil Kızıldere Bireysel Kadınlar’da ülkemize bu dalda ilk Avrupa Şampiyonası madalyası getirmeyi başardı. Avrupa'da canlı yayınlanan bu karşılaşmalarda bir taraftan ülke tanıtımına katkı koyarken, bir taraftan da ülkemizi ve bayrağımızı başarı ile temsil etmenin gururunu yaşadık. Bu şampiyonaya kendi ülke ismimiz ve bayrağımızla katılımımızı sağlayan Türkiye Bocce Federasyon Başkanı ve aynı zamanda Dünya Bocce Konfederasyonu Başkanı Prof. Dr. Mutlu Türkmen’e ülkemiz adına çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca KKTC Spor Dairesi’ne de desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. En büyük teşekkürlerden biri de bizi gururlandıran sporcularımıza ve bize inanan ülkemiz vatandaşlarına. Bu ilk tecrübeydi, bundan sonraki müsabakalarda daha çok madalya kazanarak ülkemize armağan edeceğiz.”

Editör: Haber Merkezi