Mersin Üniversitesi ile TDED (Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği) Mersin Şubesi’nin düzenlediği MeÜ öğrencilerinin katılımına açık deneme yarışmasının 2024 yılındaki konusu, “Yüreğimdesin Filistin” başlığını taşıyordu. Yarışma sonuçlarının belli olmasının ardından 15 Mayıs Çarşamba günü Mersin Üniversitesi’nde düzenlenen törenle yarışmada dereceye girenlere ödülleri verilerek kamuoyuna tanıtıldı.

Meu2

Törene, Mersin Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, MeÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ayla Özer, Prof. Dr. Erdal Baykan ve Doç. Dr. Erhan Arslan, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Altan, Memur-Sen İl Başkanı Abdulla Çelik, TDED Mersin Şube Başkanı Muharrem Köse, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Meu3

“Yüreğimdesin Filistin” deneme yarışması ödül töreni, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşu, İstiklâl Marşı'nın okunması ve MeÜ İlahiyat Fakültesi Arş. Gör. Mehmet Akif Çağlar’ın Kurân-ı Kerîm tilâveti ile başladı.

Meu5
Meü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin
 

Açılış konuşmasını yapan Meü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin, "Filistin halkı özgürlük mücadelelerini sürdürmektedir. Filistin halkı, sadece kendi özgürlükleri için değil aynı zamanda da tüm dünya insanları için mücadele etmektedir. Ben de buradan bir kez daha İsrail zulmünün karşısında mücadelesini sürdüren Filistinli kardeşlerimizi selamlıyorum. İnançlarını ve vatanlarını savunurken hunharca katledilen şehitlerimize rahmet diliyorum. Bu kutlu mücadelede yaralanan gazilerimize acil şifalar diliyorum. Filistin'de yaşanan insanlık dramına karşı farkındalık oluşturmak ve Filistin halkının özgürlük mücadelesine destek olmak amacıyla bu yıl 13.sünü düzenlediğimiz yarışmanın konu başlığını "Yüreğimdesin Filistin" olarak belirledik. Bu yarışma vasıtasıyla öğrencilerimiz kendi duygu ve düşüncelerini ifade ederek Filistin halkının sesi oldular. Öğrencilerimiz sadece deneme yazmakla kalmadılar, aynı zamanda Filistin halkının yaşadığı acıları ve umutlarını yüreklerimize taşıdılar. Bu mücadeleye sessiz kalmayan duyarlı ve vicdanlı olarak da tarihe geçtiler. Her bir öğrencimizi ayrı ayrı tebrik ediyor, hayatlarında başarılar diliyorum" dedi.

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in Refah'a saldırılarını durdurmasına hükmetti Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in Refah'a saldırılarını durdurmasına hükmetti

Meu4
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı Muharrem Köse
 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şube Başkanı Muharrem Köse, konuşmasına "Vatan uğruna şehadet mertebesine ulaşan kahraman Mehmetçiğimiz  başta olmak üzere, Filistin’de katliama uğrayan kardeşlerimize Rabbimden rahmet diliyorum" sözleriyle başladı. Köse,  "Bütün bir insanlık olarak duamız ve feryadımız, Filistin’de yaşanan bu katliamın  bir an önce bitirilmesidir. Katil İsrail terör örgütünün yargı önünde cezalandırılmasıdır. Dualarımız da gayretimiz de bunadır. TDED Mersin Şubesi olarak, Mersin Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz yarışmamız, 13  yıldır yaptığımız 13. yarışma olarak şehrimizde adeta bir kültür klasiği olmuştur. Bu sene de "Yüreğimdesin Filistin" konulu deneme yarışmamız, hüzünlü olduğu kadar anlamlı da bir konu olmuştur. Sevgili gençler, o samimi ve hesapsız duygularınızla ortaya koyduğunuz bu güzel eserler; İsrail katliamına karşı aziz milletimizin vicdanına tercüman olmuştur. Katil İsrail’e vicdanlı yüreklerin öfkesi her geçen gün dalga dalga yayılıyor. Bu merhametli milletin vicdanı  kanamıştır artık. Bütün insanlık 'yeter artık'  noktasındadır ve bundan sonrası, biriken öfkenin yumruk olup katillerin kafasına ineceği gündür. O günün geldiğini sen de biliyorsun İsrail… Filistinli kardeşlerimize bu güzel şehirden Mersin’den, yüreğimizin ta ortasından bu ümitle bir selam gönderiyoruz. Selam olsun sana Filistin, selam olsun şanlı direnişine Filistin, yüreğimdesin Filistin!" dedi.

Meu6

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. “Tahayyülümde Filistin” isimli eseriyle birinciliği kazanan MeÜ Eğitim Fakültesi öğrencisi Durdu Yıldız, eserini okudu. Yıldız'a ödülünü Mersin Vali Yardımcısı Adem Yılmaz verdi. 

“Asıl Filistin Benim Yüreğimdekidir” isimli eseriyle ikincilik ödülünü kazanan MeÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğrencisi Beyzanur Yıldırım'a ödülünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin ve “Filistin” isimli eseriyle üçüncülük ödülünü kazanan Tıp Fakültesi öğrencisi Melih Hilmi Tekin'e ödülünü Memursen İl Başkanı Abdulla Çelik verdi.

Meu7

"Rim’in Gözyaşları" isimli eseriyle birinci Mansiyon Ödülü'nü kazanan İlahiyat Fakültesi öğrencisi Fadime Özmen'e ödülünü  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Altan, "Hemdert" isimli eseriyle ikinci Mansiyon Ödülü'nü kazanan Eğitim Fakültesi öğrencisi Emine Çavuşoğlu'na ödülünü TDED Mersin Şube Başkanı Muharrem Köse verdi. Ardından Mersin Vali Yardımcısı Adem Yılmaz ile birlikte TDED Mersin Şubesi Başkanı Muharrem Köse; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çağrı Çetin ve TDED Mersin Şubesi Şeref Başkanı Dr. Mustafa Erim adına derneğin Gençlik Başkanı Şevval Erim'e şükran belgesi verdiler. Tören, protokol ve ödül kazananların toplu fotoğraf çekimi ile bitti.

Muhabir: Haber Merkezi