Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), tüm dünyada “İç Denetimde Farkındalık Ayı” olarak kutlanan Mayıs ayı etkinlikleri kapsamında, 30 Mayıs 2024 Perşembe akşamı “Farkındalık Ödül Töreni”ni gerçekleştirdi. Bu yıl 14.’sü düzenlenen törende, mesleki farkındalığın gelişimi ve yayılımına katkıda bulunan kurumlar ve kişilerin yanı sıra toplumsal alanda fark yaratan isim ve kurumlara da ödülleri takdim edildi.
 

Dünya çapında 245 bini aşkın üyesi bulunan Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü’nün (IIA) Türkiye’deki temsilcisi olan TİDE’nin “Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Farkındalık Ödül Töreni”nde, toplamda 7 kategoride 17 ödülü sahipleriyle buluşturdu.
 

STAR Rafineri, ‘2023 İhracat Şampiyonları’ listesinde 3. sırada STAR Rafineri, ‘2023 İhracat Şampiyonları’ listesinde 3. sırada

Türkiye’deki iç denetim uygulamalarının uluslararası standartlara kavuşmasına, iç denetim mesleğinin gelişmesine katkıda bulunan, bu alanda yatırım yapan kurumların, akademisyenlerin ve iç denetçilerin ödül aldığı tören, Wyndham Grand İstanbul Levent - 2. Kat Charlie Chaplin Salonu’nda gerçekleştirildi.
 

İş ve akademi dünyasına yön veren isimlerin bir araya geldiği törende; iç denetim mesleği ve TİDE için olağanüstü başarı gösteren, yaşamını iç denetim mesleğinin gelişimine adamış, ulusal veya uluslararası çapta iç denetim mesleğinin uygulamasına katkı sağlayan, TİDE ve iç denetim farkındalığının gelişmesine öncü olan kişi ve kurumların teşvik ve takdir edilmesi amaçlanıyor.
 

150’ye yakın profesyonelin katıldığı Tören’de, "Kurumsal Farkındalık" kategorisinde; Mesleki Tanıtım Faaliyetleri Farkındalığı Ödülü’ne, iç denetim faaliyetlerinin tanıtımı ve yaygınlaşmasında sağladıkları destekler nedeniyle “Allianz Türkiye, Borusan Holding ve Koluman Holding” layık görüldü. “Sürekli Mesleki Gelişim Farkındalığı Ödülü”; iç denetim mesleğinin ihtiyacı olan iş gücünün yaratılmasında çalışmalar gerçekleştiren “Ford Otosan”a verilirken, “Sertifikasyon Farkındalığı Ödülü”ne ise iç denetimin uluslararası standartlar çerçevesinde yürütülmesi amacıyla, iç denetçi sertifikasyonuna verdiği önemle “Türkiye Vakıflar Bankası” sahip oldu.
 

İç denetim mesleğinin bilinirliliğine, değer kazanmasına imkân sağlayacak gönüllü faaliyetleri sebebiyle “Bireysel Farkındalık Ödülü”nün sahibi ‘‘Umut Taşkıranlı’’ olurken, “Akademik Farkındalık Ödülü” de “İbrahim İpek”e verildi. 
 

Toplumsal farkındalığın artırılmasında değerli katkıları nedeniyle, ‘’Toplumsal Farkındalık Ödülleri"ne, “Aysu Türkoğlu”, “Prof. Dr. Hüsamettin Koçan – Baksı Müzesi” ve ‘’Türkiye İş Bankası Müzesi” layık görüldü. 
 

TİDE’nin kurumsal gelişimine önemli katkılar sağlamış ve mesleki gelişim ile ilgili konularda üstün başarı göstermiş kurum ve kişilere özverili çalışmaları nedeniyle verilen “TİDE Özel Ödülü”nün sahipleri “Dr. Şafak Başa, Dr. Ahmet Ayanoğlu, Dr. Fırat Coşkun Güçlü, Babür Kaan Şener, Mustafa Kocameşe” oldu.
 

Kurumunda ilk kez iç denetim birimini kurarak iç denetim farkındalığının yaygınlaşmasına sağladığı katkı sebebiyle, bu yıl ilk defa, ‘’2024 Yılı TİDE Tomurcuk Ödülü”, “Sabancı Üniversitesi”ne verildi.
 

İç denetim mesleğinin gelişmesi için örnek alınabilecek katkılar sunan veya iç denetim mesleği ile TİDE farkındalığının geliştirilmesine hizmet eden kişiler son 11 yıldır TİDE Yönetim Kurulu tarafından “Ali Kamil Uzun Yaşam Boyu Meslek Üstün Hizmet Ödülü” ile ödüllendiriliyor. Bu sene yapılan aday değerlendirmeleri sonucunda bu ödüle “Çetin Özbek” layık görüldü.

Muhabir: Emre ERTÜRK