Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli EMD üyeleriyle buluştu

Ankara (Hürses) 13.01.2021 19:07

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Bakan Pakdemirli, denizlerde balık popülasyonunun arttığın söyleyerek, hem kullanma hem koruma dengesini gözettiklerini açıkladı.


Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, EMD Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyeleri Hazal Ateş, Gülşen CoşkunHüseyin Tuncay ve Erdinç Çelikkan ile bir araya geldi. Türker, kabulde Bakan Pakdemirli'ye EMD tarafından yayınlanan "Ekonomi, Siyaset ve Medya: Başkalaşımın Öyküsü" kitabını hediye etti.
 


Pakdemirli, kabulde yaptığı konuşmada Türkiye'nin üç tarafının denizlerle çevrili olduğunu belirterek, denizleri yakından takip ettiklerini dile getirdi. Denizlerde istilacı türler arasında sayılan balon balığında kuyruk başına verilen ödül sisteminin başarılı bir uygulama olduğunu kaydeden Pakdemirli, "Bu uygulamanın kapsamını genişletmeyi hedefliyoruz" ifadesini kullandı. Pakdemirli, buluşmada balon balığı desteğiyle ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:


Balon balığı istilacı tür

 

“Balon balığı istilacı bir tür. Balon balığıyla ilgili genel bir sıkıntımız yok ama tedbirli gidiyoruz. Desteğimiz devam ediyor. Anaçlarıyla ilgili desteği veriyoruz. Bundan dolayı balon balığı popülasyonunu azalttık. Başarılı bir uygulama olduğunu görüyoruz. Bu avlanma ile diğer balık popülasyonunun yaşamasına imkan sağlandı. Özellikle 50 bin civarında en zehirli ve tehlikeli üstelik anaç olan balıkların toplanmışı sağlanmış oldu. Balon balığının dokuz türü bulunuyor. Diğer küçük türdeki balon balıklarının avlanması için de destek vermeyi planlıyoruz.”

Pakdemirli: 10 gün daha uzayabilir

Karadeniz’de ve İstanbul Boğazı’nda 10 gün süreyle getirilen hamsi avlama yasağını da değerlendiren Bakan Pakdemirli, hamsilerin boylarının küçük olmasının temel nedeninin çevresel ve iklimsel faktörler olduğunu dile getirdi. Süreci takip ettiklerini belirten Pakdemirli, “Denizlerimizde hamsi bol ancak yeteri kadar büyümedi. Avcılık yasağı konusunda eğer 10 günlük süre yetmezse bir 10 gün daha uzayabilir” diye konuştu.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar: Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek

Turizm

Magnesia'daki kazılarda Zeus Tapınağı'nın giriş kapısına ulaşıldı

Gündem

Irak'ta "Erbain" etkinlikleri

Turizm

İstanbul Havalimanı Avrupa'nın en yoğun havalimanı oldu