YAZARLAR

Tüm Yazıları Akif Serin

Referandum İstanbul’un Hakkı…

06.01.2020 10:26

 

Kanal İstanbul projesi için İstanbullu ne diyor? Bunu öğrenmenin en güzel ve kolay yolu halka sormaktan geçer. Halka giderken bununla ilgili bilgilendirme köy ve toplantılarda organize olmalı, şehrin geleceğini belirleyecek bu kararı olgunlukla dinleyip kararını vermeli…

 

Şimdi tartışma burada çıkıyor. Halka gitmeli mi, gitmemeli mi? İktidar bu devlet projesi diyor, İBB Başkanı ise, İstanbul’un kararı ne olacak diyor. Aslında her ikisi de kamu için hareket ediyor. O zaman halk kendisi için yapılacak bir hizmeti isteyip istememesi hususunda görüşünü beyan etmesine neden karşı çıkılıyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cuma günü katıldığı bir törende demokrasinin çok önemli bir kavram olduğunu vurgulayarak bir yerin sorunlarını, en iyi orada yaşayanların bileceğini söyledi. Doğrudur. Bu sözün altına imzamızı atarız.

 

AK Parti iktidarının ilk yıllarında, tartışmalı kararları halka soralım denilmiyor muydu? Eeee o zaman neden çekiniyor.

 

“İstanbulluyum” tarifinin çok önemli olduğunu dile getiren İmamoğlu, “O zaman o şehre zarar vermezsiniz. O şehrin zarar görmesini engellersiniz. Biz, onun için diyoruz ki; bir şehirle ilgili çok önemli bir karar alıyorsanız, halkınıza güvenin ve sorun. Toplumun önceliği ne? Bu, İstanbul için çok önemli bir karar mıdır? Son günlerde Kanal İstanbul konuşuluyor. Evet; çok önemli bir karardır. Hayatı değiştiriyorsunuz. Olumlu mu, olumsuz mu? Kıtayı değiştiriyorsunuz. Anakarayı değiştiriyorsunuz. Toprakları, suyun akışını, yolları, köprüleri, alt yapıyı değiştiriyorsunuz. Bu, şehrin önceliği mi acaba? Deprem mi öncelik? Can güvenliği mi öncelik? Ekonomi mi? Sadece bu şehirde bulunan 1,5-2 milyon işsiz mi öncelik? Mesela bunları halka sormanın ne mahsuru var” açıklaması kıymetli.

 

Biz o zaman adını koyalım ve korkmadan demokrasiyi halk için özgürlük için daha çok çalıştıralım. Bu iş referandum ise haydi vira bismillah diyelim o zaman.

Haberler

Politika

İYİ Parti Genel Başkanlığına Meral Akşener yeniden seçildi

Gündem

Yüz yüze eğitim anasınıfı ve ilkokul 1'inci sınıflarda yarın başlıyor

Gündem

İstanbul'da bazı kurumlara girişte HES kodu zorunlu hale getirildi

Gündem

Meteorolojiden sağanak uyarısı

Yerel Yönetim

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu yarın yapılacak

Gündem

Teröristlerin korkulu rüyası 'Yıldırım' operasyonları 

Gündem

Bakan Koca: Koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz

Gündem

Malatya'da 4,5 büyüklüğünde deprem 

Gündem

Pençe-Kaplan operasyon bölgesinde 2 asker şehit oldu, 1 asker yaralandı

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'nin şantaja boyun eğmeyeceği anlaşılmıştır

Gündem

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 30 milyonu aştı

Gündem

"Bugün biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz"