YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Cem Barlas Arslan

Kripto parada gelecek senaryoları

08.10.2021 09:16

 

Kripto paralar uzun süredir gündemi meşgul ediyor ve etmeye de devam edecek gibi görünüyor. Bazılarına göre bu bir balon! Bazılarına göre ise geleceğin yatırım ve ödeme aracı...

Geleceğin Para Birimi mi?

Aslında bu tartışmalı bir konu...

Kripto paraların regüle edilememesi, bir merkeze bağlı olmaması ve volatilitenin oldukça yüksek olması gibi nedenlerle birçok kişi kripto para sisteminin bir balon olduğunu düşünüyor ve geleceğinin olmadığını iddia ediyor. Bununla birlikte, kripto paralara güvenen ve inanan insan sayısı da her geçen gün artıyor. Kripto paralara olan ilginin, haberlerin ve de İşlem hacimlerinin artışları bunun en bariz göstergesi.

Kripto paraların geleceğine ilişkin farklı görüş ve düşünceler var. Bunlar ise genel itibariyle şöyle:

Senaryo 1: Merkezi yapısı olmaması, suç gelirlerinin transferi ve aklanmasında önemli bir rol oynaması, finans sistemini yöneten kurum ve kişilerin kripto paralara mesafeli bakmaları gibi etkenlerden dolayı gelecek dönemde kripto paraların yok olacağı tahmin ediliyor. Yani yaşadığımız süreç, gelip geçici olacak. Bu senaryoda ise en önemli etken, devletlerin baskıları ve kontrol istekleri.

Senaryo 2: Popülaritesi ve işlem hacimlerindeki artış dikkate alındığında, sistemin kripto paralara doğru evrildiğini düşünmek mümkün. Kimilerine göre, Bitcoin, Ethereum, Ripple, Polkadot, Cordano ve Litecoin gibi belli başlı kripto paraların varlığını sürdürmesi beklenirken, sayısı binlerle ifade edilen, teknoloji ve finans temeli zayıf olan çok sayıda kripto paranın yok olacağı tahmin ediliyor.

Senaryo 3: Bir başka görüşe göre; mevcut tüm kripto paralar kullanımdan kalkacak ve yerine hepsini kapsayan ve tüm dünyada kabul görecek bir kripto para birimi ortaya çıkacak.

Senaryo 4: Merkezi kontrolü yok ederek, tamamen özgürlük sunan kripto para birimlerine alternatif üretmek isteyecek olan devletler, kendi para birimlerini kullanıma açarak kısmen de olsa kontrolü ellerinde tutmaya çalışacaklar. Bu açıdan, Devletler kendi sınırları içinde kripto para birimleri oluşturabilirler. Tüm ülkelerin tek bir dünya parası üzerinde uzlaşmaları uzak ihtimal olduğundan, mevcut sistem ile kripto paraların birlikte işlerliğini görmek de mümkün olabilir.

Haberler

Gündem

İzmir'in Urla ilçesi açıklarında art arda depremler

Gündem

Fırtına nedeniyle uçan çatının altında kalan anne yaşamını yitirdi

Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hiçbir zaman faizin yükseltilmesini savunmadım, savunmayacağım

Gündem

İstanbul'da kuvvetli rüzgar etkili oluyor

Ekonomi

Türkiye'den 120 ülkeye kozmetik ihracatı 

Gündem

'Ankara'nın kalbi'nde trafik düzenini kadın polisler sağlıyor

Gündem

Erzincan'da devrilen yolcu otobüsündeki 22 kişi yaralandı

Gündem

'Kaza kara noktaları'nda iyileştirme seferberliği

Gündem

Kilis'teki hudut birliğinde şehit olan Piyade Uzman Çavuş Dinç, son yolculuğuna uğurlandı

Politika

2022 Yılı Bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biz, yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz

Spor

Türkiye UEFA ülke puanı klasmanında 16. sıraya yükseldi