YAZARLAR

Tüm Yazıları Can Türker

Kişiler Arasında Haberleşme İçeriklerinin Paylaşılması

25.05.2020 01:35

 

Geçtiğimiz günlerde sıkça gündeme gelen ve özellikle ünlüler ile sosyal medya fenomenleri arasındaki yazışmaların basında yer alması, epey bir tartışma konusu olmuştu. Burada taraflar birbirlerini suçlayıp gündemi baya bir meşgul etmişlerdi. Bu konu hakkında şu anda okuduğum ve çok etkilendiğim bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Ahmet Aslan tarafından kaleme alınmış İnkılap Kitapevi tarafından yayınlanmış “Sanal Âlemin de Bir Hukuku var! 'Soru ve Cevaplarla Sosyal Medya Hukuk Rehberi' kitabı sade hukuk dili, okuyucuyu sürükleyen vaka örnekleri ile bu alanda bilgi sahibi olmamı sağlamıştır. Sizinle konu başlığıma sadık kalarak kitaptan bir kesit paylaşmak istiyorum.

“İfşa, Türk dil Kurumu tarafından, “gizli bir şeyi açığa çıkarma, yayma” olarak tanımlanmıştır. Aleniyet için aranan temel ölçüt ise “eylemin gerçekleştiği koşullar itibariyle belirli olmayan ve birden fazla kişiler tarafından algılanabilir” olmasıdır. Haberleşme içeriğinin alenen ifşasına gerek yoktur; içeriğin sınırlı sayıdaki kişilere ifşası da bu suçu oluşturacaktır. Bu açıdan dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ifşa edilen haberleşme içeriğinin hukuka uygun ya da aykırı olarak ele geçirilmesinin suçun oluşumuna bir etkisinin bulunmayacağıdır. Yani haberleşme içeriği hukuka uygun olarak temin edilmiş olsa bile ifşa edilemez; bu halde de suç oluşur.

Son olarak, kanun, kendisiyle yapılan haberleşmenin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişinin eylemini de suç olarak tanımlamıştır. Burada suç, “haberleşme içeriklerinin, haberleşmenin muhatabı olan diğer kişi tarafından, belirli olmayan ve birden fazla kişi tarafından algılanabilme imkânı bulunan aleni bir ortamda, ilgilinin rızası dışında ifşa edilmesi, yani yayılması, açığa vurulması, afişe edilmesi, ilan edilmesi, kamuoyuna duyurulması, özetle içeriğini öğrenme yetkisi bulunmayan kişi ve kişilerin bilgisine sunulması” şeklindeki eylemlerle oluşturmaktadır. Ancak burada kanun, eylemin alenen gerçekleştirilmesini şart koşmaktadır. Buna göre kişi, kendisiyle yapılan telefon görüşmesine dair kayıtları ya da mesajlaşma verilerini diğer tarafın rızası olmaksızın sosyal medyada alenen yayımladığı takdirde suç işlemiş olacaktır.

Tam bu noktada, uygulamada sıkça karşılaşılan, “kişinin kendisiyle yapılan haberleşmenin içeriğini kaydetmesi” şeklindeki eylemin hukuki değerlendirmesini yapmakta fayda var. Kişinin başka bir kişiyle gerçekleştirdiği haberleşmeyi kayda alması şeklinde gelişen eylem, -aşağıda değinileceği üzere- haberleşme içeriğinin özel hayata ilişkin olması halinde suç teşkil edecektir. Ancak, haberleşme esnasında kendisine karşı işlenen tehdit, hakaret, şantaj vs. bir suçu delillendirmek ve bu kaydı sadece delil olarak değerlendirme yetkisi bulunan adli makamlara sunmak amacıyla kayıt yapılması, bu kayıtların “bir daha elde edilme olanağı bulunmayan kayıt” niteliğini taşıması sebebiyle hukuka uygun olup suç teşkil etmeyecektir. Fakat bu kayıtların alenen ifşası suç teşkil eder. Bu noktada belirtmek gerekir ki sosyal medya vasıtasıyla ve karşılıklı rızayla gerçekleşen özel mesajlaşma verilerinin –sistemin niteliği gereği- iletişimin taraflarından birinin sosyal medya hesabında kendiliğinden kayıtlı olması, hukuka aykırı olarak ifşa edilmediği sürece suç teşkil etmez.

Bu suçun takibi şikâyete bağlıdır. Ayrıca suç uzlaştırmaya da tabidir.”

Haberler

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: (BAE-İsrail anlaşması) Abu Dabi ile diplomatik ilişkileri askıya alabiliriz

Ekonomi

AloTech'ten ‘ofissiz' çalışma modeli

Gündem

ÖSYM sınav başvurularında HES kodu isteyecek

Ekonomi

Elektronik ticarette güven damgasına ilişkin 'fahiş fiyat' düzenlemesi

Gündem

Okullar yüz yüze eğitime 21 Eylül'de başlayacak

Gündem

Araç muayene süreleri 30 Eylül'e kadar uzatıldı

Ekonomi

TSE 'Okulum Temiz' belgelerini vermeye başladı

Gündem

Iğdır'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Gündem

MSB'den ''Mavi Vatan'' paylaşımı

Gündem

''Adalar üzerinden bizi sahillerimize hapsetme girişimine rıza göstermeyeceğiz''

Ekonomi

Küresel piyasalar pozitif görünümünü koruyor

Gündem

'Valiliklere Kovid-19 Tedbirleri Denetimleri' konulu genelge gönderildi