YAZARLAR

Tüm Yazıları Eda Balçin

Bilinç Nedir?

17.04.2021 10:17

 

Bilinç dediğimiz gizemli olay bazen bizi iyi şeylere iterken kötü şeylere de ittiği söylenebilir. Bilincimizin dışında hareket etme olasılığız çok azdır hatta yok bile denilebilir. Alkollü olma veya bilincimizi manipüle edebilecek herhangi bir şey olmadığı sürece bunu kontrol edebiliriz. Yapılan araştırmalara göre bazı bilim adamlarının da insan bilincinin eğer sayısal bir veri tabanıysa kopyalanabileceğini fakat böyle bir durumun olsa bile, birebir insan bilinciyle aynı olamayacağını anlamışlardır.

 

BİLİNÇ TRANSFER EDİLEBİLİR Mİ?

Bilinç gibi beyinde gerçekleşen bu büyük olayın transfer edilmesi olayı şu anlık mümkün görünmüyor fakat baktığımızda buna benzer bir olayın olduğunu da görebiliyoruz. Örneğin sadece insan zekâsının çok az kullanıldığı yapay zeka olayıyla birçok şeyin üretildiğini günümüzde görmekteyiz.

 

BİLİNÇ NASIL GELİŞİR?

Beynimizin bir olayı yapmadan önce aslında onu önceden düşündüğünü ve planladığını biliyoruz. Mesela şu an da kapıyı açmamanızı söylesek ve siz de bu kapıyı açmasanız aslında bunu istemediğiniz için değil biz söylediğimiz için yapmamış olursunuz. Aslında bakarsanız bu duruma biraz da özgür irade giriyor. Kişinin bu durumu yapıp yapmaması için de seçeneğinin olması gerekiyor. Seçenek sunulduğu takdirde özgür irade aracılığıyla beyin bunu siz düşünmeden birkaç saniye belki de saliseden önce düşünüp size söyler ve siz tercihinizi yaparsınız.

 

Aslında baktığımız da bilincin sizi tamamen yönettiğini de görebilirsiniz. Büyük bir tartışma konusu olan özgür iradenin var olup olmadığı ve bunun varsa bilinci yönetip yönetmediği durumu beynin karmaşık bir yapı olduğunu göstermektedir. Bilinç insanların deposudur, bu depoyu iyi şeylerle veya kötü şeylerle doldurup bu durumu gerçekleştirmek, bu duruma itilmek aslında özgür iradeye bağlıdır. Kimi düşünürler özgür iradenin olmadığını düşünse de bence, bu deponun irademiz tarafından doldurulduğu ve zamanı gelince de kullanıldığıdır. Bilinç aslında bir nevi bizim haritamız ama bu yolları önceden seçen ve çizen de biziz ve bu da bizim isteğimiz doğrultusunda gerçekleşir.

Haberler

Gündem

TEKNOFEST İstanbul 2021 sona erdi

Turizm

İstanbul Havalimanı Avrupa'nın en yoğun havalimanı oldu

Gündem

Almanya'da seçmenler sandık başında

Ekonomi

Türkiye bu sezon en fazla fındık dış satımını Almanya'ya yaptı

Gündem

Türkiye uygulanan aşı dozu sayısında dünyada 7. sırada

Ekonomi

Zincir marketlerdeki ürün fiyatlarının denetimi için ticaret müfettişleri görevlendirildi

Ekonomi

Çin kripto para işlemlerini yasa dışı ilan etti

Gündem

La Palma adasında yanardağdan çıkan lavlar 5 günde 400 evi kül etti

Gündem

''Evlatlarımıza daha adil, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin ortak görevidir''

Ekonomi

Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirdi

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika F-35 konusunda maalesef dürüst davranmadı

Ekonomi

İstanbul'da sağanağın etkisiyle trafik yoğunluğu arttı