Politika

Politika Haberleri

Eski Devlet Bakanı Masum Türker’den Önemli Açıklamalar

Haber Merkezi 28.05.2020 08:45

 

Eski Devlet Bakanı ve eski DSP lideri Masum Türker, TamgaTürk yazarlarından Eren Kotil’in moderatörlüğünde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

Türker, dünyadaki X ve Y kuşağı ayrımına bir de dijital kuşağın eklendiğini belirtirken aynı zamanda bu kuşağın belli başlı avantajları ve dezavantajları olduğuna değindi. Türkiye’de akademik kariyer için yeni düzenlemeler yapılmasının gerekliliğine dikkat çeken Türker, yurt dışına talebe yollamadan önce bu talebelerin Türkiye’de de yüksek lisans yapmış olmasının zorunlu hale getirilmesini önerdi. Eğitimdeki düzenlemelerde matematiğe verilen önemin artması gerektiğini ABD’nin en iyi hukukçularının hukuktan önce matematik eğitimi alan insanlar olduğu örneğiyle vurguladı. Koronavirüs salgınının eğitim sektörünü de etkileyeceğini vurgulayan ünlü iktisatçı; üniversitelerde devam zorunluluğunun kalkacağını ve yeni eğitim metotlarının geliştirileceğini ifade etti.

Toplantıda iş adamlarının da sorularını yanıtlayan Masum Türker, dünyanın sermaye açısından kıt olduğu bir dönemde yaşadığını ve bu süreçte ortaklıkların önemli olduğuna değindi. Muhasebe alanının ticarette hayat damarı olduğunu belirttikten sonra, muhasebecilerin devamlılığının şart olduğunu söyledi ve sık sık ünlü iş adamlarının muhasebecilerinden örnekler verdi. İş dünyasındaki personel kalitesinin düştüğünden yakındı ve kalifiyelerin yetersizliğinden söz etti. Bu unsurların düzeltilmeden güçlü bir ekonomiye sahip olmanın imkansız olduğunu belirten Türker, iş adamlarına çalışacakları ortaklarını özenle seçmesini önerdi.

“Erken Seçim İddiaları Gerçeği Yansıtmıyor”

Erken seçim iddialarını yanıtlayan Masum Türker, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve sosyal mesafenin olduğu yerde seçimin olamayacağını düşündüğünü söyledi. Her ne olursa olsun Türk bürokrasi aklına güvendiğini ekledikten sonra, devletin belli yerlerine gelmiş devlet adamlarının her zaman vatan için iyi niyetle çalıştığının da altını çizdi. Dünya siyasetindeki gelişmelerde ise artık siyasal partilerden ziyade siyasal organizasyonların yükseleceğini belirten Masum Türker, Orta Doğudaki ülkelerde iktidarları istihbaratçı kökenli devlet adamlarının aldığını vurguladı ve bunun üzerine çok ciddi akademik çalışmalar yapılabileceğini tavsiye etti. Bütün dünya için ‘’siyasi sorumluluk’’ kavramının çok önemli olduğunu söyledi ve gelecek dönemlerin sürprizlere gebe olabileceğini belirtti.

Toplantıda merhum Başbakan Bülent Ecevit’le birçok anısını da paylaşan Türker, kendi başarılarını yenilikçiliğiyle açıkladığını ve yeni dünyada da girişimci ruhun daima kazanacağını söyledi.

Türker, DSP saflarından katıldığı 1999 seçimlerinde İstanbul Milletvekili seçilmiş ve Bülent Ecevit’in Başbakanlığında MHP ve ANAP koalisyonuyla kurulan 57. Hükumette Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmıştı. Eski Bakan, 2009 yılında geldiği ve 2015’e kadar sürdürdüğü DSP Genel Başkanlığı görevini partinin 9. Olağanüstü Kurultayında Önder Aksakal’a devretmişti.

1.sayfa

1.sayfa

Kültür & Sanat

Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Gündem

FETÖ'nün kanlı darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti

Gündem

Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi Resmi Gazete'de

Spor

Trabzonspor, Yukatel Denizlispor deplasmanında yenilmezlik serilerini bıraktı