YAZARLAR

Tüm Yazıları Özlem Özdemir

Evden çalışanlar içingüvenli ağ ipuçları

22.01.2022 12:13

 

Kovid salgını ile birlikte önce geçici olarak başlayan evden çalışma olgusu, pek çok çalışan için kalıcı hale geldi. Buna paralel olarak da güvenlik konusu önem kazandı. Evden çalışılırken, uzaktan ofis ağına erişiliyor ve sanki ofis yerel ağındaymış gibi çalışılıyor. Bir açık durumunda, eğer ev ağı yeterince güvenli değilse şirket bilgilerinin kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi riski oluşuyor.

 

TP-Link mühendisleri, evden çalışanların modem ya da yönlendiricilerinin mutlaka VPN özelliğine sahip olması gerektiğini belirtiyorlar. Modemlerdeki VPN özellikleri arasında en yaygın kullanılan IPsec VPN sayesinde, herhangi bir ağa bağlanırken bağlantının, gönderilen/alınan paketlerin şifrelendiğini ve kimlik tespitinin engellendiğini söyleyen uzmanlar, VPN özellikli modem/router kullananların IPsec VPN bağlantı seçeneğini tercih etmelerini öneriyorlar. Bu sayede IP adreslerinin gizleneceğini ve şirket bilgilerinin de güvende olacağını vurguluyorlar.

 

Evden çalışanların mutlaka dikkat etmesi gereken bir başka konu ise ağ adı ve şifresi. Mutlaka güvenli bir ağ şifresi oluşturulmasını önemle belirtiliyor. Harf ve rakamların karışık olarak kullanıldığı, uzun ve kırılması zor şifrelerin tercih edilmesini öneriliyor. Kolay bulunacak, hemen akla gelebilecek şifreler, sadece evden çalışanlar için değil tüm internet kullanıcıları için riskli.

 

Evden çalışanların elbette evlerine konuklar da geliyor ve gelen konuklar ev ağına bağlanmak isteyebiliyorlar. Ağ adının ve şifresinin tanıdık da olsa başkalarıyla paylaşılmasının, ağ güvenliği için ciddi bir risk olduğunu belirten TP-Link mühendisleri, yeni nesil modem/router’larda Misafir Ağı özelliğinin olduğunu söylüyorlar. TP-Link’in Android ve iOS destekli Tether uygulaması ile akıllı telefonlardan son derece kolay bir şekilde Misafir Ağının oluşturulabileceğini söyleyen uzmanlar, eve gelen konukların Misafir Ağı üzerinden, ağ adı ve şifresini öğrenmelerine gerek kalmadan internete erişebileceklerine dikkat çekiyorlar.

 

Ev ağına dışarıdan bir cihazın bağlanması da önemli bir sorun ve risk. Tether uygulamasında bu konuya ilişkin özellik de yer aldığı söyleniyor. Ev ağına mevcut cihazlar dışında farklı bir cihaz bağlandığında Tether uygulaması üzerinde uyarı alınıyor ve bu istenmeyen cihazların ağa erişimi engellenebiliyor.

 

Evden çalışanların ağ ürünlerinin yazılımlarının güncelliklerini denetlemelerinin önemine değinen uzmanlar, bu önlemlere dikkat eden kullanıcıların hem daha güvenli bir ağ oluşturacaklarını hem de ağın veriminin artacağını vurguluyorlar.

Haberler

Gündem

5 kahramanımız şehit oldu

Gündem

''Yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz''

Gündem

Kovid-19 vaka sayısı binin altına düştü

Gündem

Marmaray ile bugüne kadar 700 milyon kişi seyahat etti

Gündem

Sel ve erozyonla mücadele için 14 yeni proje başlatılacak

Ekonomi

Zelve Açık Hava Müzesi turistleri tarihte yolculuğa çıkarıyor

Gündem

Niğde'de otobüsün devrilmesi sonucu 3 kişi öldü, 41 kişi yaralandı

Spor

Anadolu Efes, üst üste ikinci kez Avrupa'nın en büyüğü oldu

Gündem

Eren Abluka operasyonlarında 12 terörist etkisiz hale getirildi

Gündem

İstanbul'da 'Tahliye, Yerleştirme ve Planlama Tatbikatı' başladı

Turizm

Türkiye'nin 'Mavi Bayrak'lı plaj sayısı 531'e ulaştı

Gündem

19 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor