Otomotiv

Otomotiv Haberleri

'Veriyi çözemezsek otonom aracı unutun'

17.01.2022 09:52
'Veriyi çözemezsek otonom aracı unutun'

Elektrikli ve otonom araçların yaygınlaşmasıyla birlikte büyük bir verinin ortaya çıkacağını belirten OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Veri trafiğini çözemezsek otonom araç Türkiye’de yürümez. Bir yol kat ettiğimizi soyleyemem” dedi.

 

Mehmet Emin AVCI

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) düzenlediği online basın toplantısında gazetecilerle buluştu. OSD’nin açıkladığı ihracat ve pazar verilerine göre; 2021 yılında toplam üretim 2020 yılına göre yüzde 2 azalarak, 1 milyon 276 bin 140 adet, otomobil üretimi ise yüzde 8 azalarak 782 bin 835 adet oldu. 2021 yılında otomotiv ihracatı da 2020 senesine göre adet bazında yüzde 2 artarak 937 bin 5 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise yüzde 5 oranında azalarak 565 bin 361 adetle yılı tamamladı.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan OSD Yönetim kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “2021 yılı biz OSD üyelerinin, firmaların başarıyla geçirdiği bir yıl oldu. Özellikle de bu başarıların altında üretimle birlikte gelecekle ilgili yatırımlar, gelecekle ilgili yeni ürünlerin lansmanları ve aldıkları ödüller buraya damgasını vurdu” açıklamasında bulundu.

 

BTK, YOĞUN ÇALIŞIYOR

 

Akıllı cihazlara dönen otomobillerden büyük veri elde edileceğiyle ilgili bir soruya cevap veren Yenigün, “Belki bugün çok az miktarda, ancak gelecekte hayatımızın tamamını etkileyecek bir konu bu. Verinin serbest bir şekilde işlenebilmesi, hesaplanması, paylaşılması, özellikle bağlantılı araçlar ve otonom araçlar sınıfında çok çok değerli. Bir yol kat ettiğimizi söyleyemem ancak Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bir çare bulmak üzere yoğun bir şekilde çalıştığı ve bu konuda OSD’yi davet ederek görüş aldığını söyleyebilirim” şeklinde konuştu. Yenigün. veri konusundaki trafiği çözemezsek, otonom araç denen şeyin Türkiye’de yürümeyeceğini belirtti.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

5 kahramanımız şehit oldu

Turizm

Sümela Manastırı sezona hızlı başladı

Gündem

Pençe-Kilit bölgesinde başlatılan operasyonda teröristler mağarada sıkıştırıldı