Otomotiv

Otomotiv Haberleri

2Plan, küçülen 2. El pazarında hedefine ulaştı

25.10.2021 10:20
2Plan, küçülen 2. El pazarında hedefine ulaştı

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, “2plan olarak 2020’de 13 bayi hedefimizi gerçekleştirdik. 1000 adetlik satış hedefimize ulaştık. Bu yıl için sektörün küçülmesine rağmen belirlediğimiz 4 bin adetlik hedefimize ulaşmış olacağız” dedi.

 

Mehmet Emin AVCI

Sıfır araç pazarındaki arz problemi doğrudan ikinci el satış rakamlarını da etkiliyor. Yılın ilk 9 ayında 558 bin adet 0 km ‘Binek ve Hafif Ticari’ araç satışı gerçekleşirken, ikinci el satışları ise yaklaşık 5 milyon adede ulaştı. Ülkemizde ikinci el otomobil satışlarına önemli etkisi olan birinci el otomotiv satışlarında, 2018 yılının ikinci yarısından bu yana yaşanan sıkıntı, 2020 yılı Haziran ayı ile birlikte toparlanma başladı. AB ülkelerinde 1000 kişiye 602 araç düşerken Türkiye’de son değerlendirmelere göre 1000 kişiye 220 adet araç düşmektedir. Bu da Türkiye’nin potansiyelinin büyümeye ne kadar açık bir pazar olduğunu gözler önüne seriyor.

İkinci el otomotiv sektörüne yaklaşık 1.5 yıl önce giriş yapan “2plan” kısa sayılabilecek bir sürede sektöründe referans noktalarından biri olmayı başardı. 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, bir değerlendirme toplantısı ile sektörün ve 2plan’ın gelişimini tüm yönleriyle aktardı. Ülgür, pandemi şartları ve sıfır otomobil sektöründe çip krizinden kaynaklanan bulunurluk sorununun ikinci el piyasasını da doğrudan etkilediğini belirterek yılın 7.5 milyon adetlerde kapanacağı ve geçen yıla oranla yüzde 8’lik bir düşüş beklediklerini söyledi. Ülgür, yılın ilk 9 ayında ikinci el otomotiv sektöründe 5 milyon adetlik bir satış hacmine ulaşıldığını ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21’lik bir düşüş olduğunu da sözlerine ekledi.

 

‘Pazar küçülse de hedefimize ulaştık’

Ülgür, bir buçuk yıl önce yola çıktıklarında sektöre yeni bir dinamizm ve farklılık getirmeyi amaçladıklarını kaydederek, “2plan olarak 2020’de 13 bayi hedefimizi gerçekleştirdik. 1000 adetlik satış hedefimize ulaştık. 2021’e baktığımızda ise 15 bayimiz, deneme sürecinde olan 8 noktamız ile bu yıl için sektörün küçülmesine rağmen belirlediğimiz 4 bin adetlik hedefimize ulaşmış olacağız. Bu doğrultuda 2021 yılını 4150 adet ile kapatmayı planlıyoruz. Diğer yandan çok sayıda bayilik talebini ise sektörde yaşanan arz sorunu nedeniyle durdurmak zorunda kaldık. 2022’de 15 yeni bayi ile 30 bayiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Ülgür, ayrıca kurumsal yatırımlara devam edeceklerini, benzersiz finansal modelleri ile önümüzdeki 5 yılda 100 bayiye ulaşmayı ve 50 bin adetlik satış hedefleri olduğunu da kaydetti.

 

‘2022 ikinci el pazarı bu yıldan daha kötü olmaz’

Basın toplantısında önümüzdeki yılın pazarına da değinen 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, “2022’de adetten ziyade rakamların yükseleceğini düşünüyorum. Arz azaldığı zaman doğal olarak fiyatlara da yansıyor. Dolar ve daha çok avro kuru bu artışı tetikleyen faktörlerden birisi ve bu sebeple 2022’de fiyatların yükseleceğini ifade edebiliriz. Adetler konusunda ise ikinci el otomotiv sektörünün 2022 yılında bu yıldan daha kötü olmamasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

‘İkinci el araç altın değerinde’

Ülgür, arz sorunu, yüksek kur ve faizler nedeniyle tüketicilerin ikinci ele yöneldiğini belirterek, “Sektörde zor bir dönem yaşandı; ancak yılın geri kalanı ve yeni yılda ikinci el sektörünün toparlanacağını öngörüyorum. Şu anda ikinci el aracın altın değerinde olduğunu söyleyebiliriz. Elbette bu süreçte ikinci eldeki fiyat konusu çok fazla gündeme geliyor. Yeni araçlardaki fiyat artışları kaçınılmaz olarak ikinci ele de yansıyor. Yılbaşından bu yana ise fiyatlarda ortalama yüzde 20 oranında artışlar meydana geldiğini söyleyebiliriz. Son 15 günde yaşanan artışın ise yüzde 5-10 seviyelerinde gerçekleştiğini de eklemeliyim. Sıfır araçlardaki tedarik sorunu ve bulunabilirliğin daha da zorlaşmasının beklenmesi nedeniyle önümüzdeki aylar ikinci el açısından hareketli geçecek” dedi

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Marmara Depremi'nde Gölcük'te oluşan 'batık şehir' görüntülendi

Ekonomi

Balıkesir Üniversitesi akademik personel alacak

Gündem

Beykoz'un 'Yaren' leylekleri 10 yıldır aynı caminin kubbesinde yavruluyor

Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı personel alacak