YAZARLAR

Tüm Yazıları Mustafa Bahadır Altaş

Genel Seçimlerden Ne Bekliyoruz?

12.06.2018 03:37

Çok kısa bir zaman sonra 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak seçimde TBMM görev yapacak milletvekilleri ile birlikte gelecek beş yıllık sürede Türkiye'yi (devleti) yönetecek Cumhurbaşkanını seçeceğiz. Başka bir ifadeyle ülkenin yani “Beyt-ül Mal” in kendisine emanet edildiği kişiyi seçeceğiz. Devlet birlikte yaşama iradesini ortaya koymuş insanların ortak ihtiyaçlarını karşılayan kamu tüzel kişiliği olduğu kadar iktisadi anlamda da ülke kaynakların adil ve eşit bir şekilde dağılımı sağlayan kurumdur. Bu nedenle devlet yönetimi, kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde çok önemli olmasın yanında o ülkedeki siyasi kültürün/terbiyenin oluşmasında da temel etkendir.

 

Hepimizde biliyoruz ki seçim temsil/yönetim yetkisi verilecek kişinin tercih ve tespit işlemidir. Seçmen ise oy vermek suretiyle tercih yapmak için seçme hakkına sahip olan (kanuni şartlara uygun) kimsedir. Seçim ehliyeti, seçimde seçmen olarak bir irade beyanında bulunmaktır. Seçim her zaman tayin etme, atama işleminin karşıtıdır. Demokrasinin hakim olduğu ülkelerde hiç bir dönemde atanmışların seçilmesi seçim olarak kabul edilmemiştir. Sandıktan çıkan irade demokrasiye inan bizler için şüphesiz önemlidir. Çağdaş toplumlarda ve demokrasilerde birey, kendi vicdanı ve inandığı doğruları yönünde düşüncesini ifade etmek için oy kullanır.

Genel seçimlerden ne bekliyoruz?

Normal seçmen, beklentiler içinde olur.

Bilinçli seçmen ise isteklerin gerçekleşmesini arzu eder

Bilinçli seçmen seçmiş olduğu kişilerden yapacağı hizmetlerden önce şeffaf, denetlenebilir ve hesap verebilir bir yönetim anlayışını ortaya koymasını bekler. Ülkemizde bu gün için geldiğimiz nokta seçmen olmanın bu anlayıştan çok uzaklaştığı, seçmenliğin taraftarlığa dönüştüğü her şart ve zamanda koşulsuz bir teslimiyetçiliğe doğru gitti görülmektedir. İnsanlarımız inandığı gibi düşünme ve yaşama yerine, yaşadığı gibi inanmaya ve buna uygun yeni değerler ve mazeretler üretmeye başladı.

Bir seçmen olarak her bireyin için cevaplanacak soru;

Nasıl bir ülkede yaşamak istiyorsun, nasıl bir ülkede yaşadığı biliyor musun? Olmalıdır!

Birlikte yaşam mı? Rant paylaşımı mı? İkilemine düşürmemelidir.

Seçimlerde karar verirken bizden sonra hiç kimse olmayacakmış gibi davranmaya hakkımız yok. Özellikle kültür ve tarihi varlıklar olarak almış olduğumuz emaneti bizde başkalarına emanet bırakmalıyız, eğer bunu başaramaz ülkemizin yozlaşıp kozmopolit bir yapıya geçmesinin engelleyemeyiz. Bu nedenle dünden bugüne miras kalan ideolojik siyasetin hizmet ve yönetime etkisi sonucu oluşan güven bunalımını aşmak için devleti yönetenler, bireylerin hakkı korumalı, hukuk hâkim kılmalı, siyasallaşmaya izin verilmemeli, bireylerin ihtiyaçlarının karşılanmasında etik kurallara uyulmalı ve haksız rekabet oluşturulmamalı, en önemlisi de şeffaf ve hesap verebilir olunmalıdır.

Dünyadaki gelişmelerle birlikte ülkemizde de gelecekteki yaşam kalitesi ve alım gücü gibi toplumun sosyo-ekonomik ve politik yapısal değişikliğe uğraması sonucunda halkın yönetimden beklentilerinin değiştiği görülmektedir. Bu neden geride kalan seçimlerin sonuçlarını yorumlayarak değil bu sonuçlardan nasıl ders aldığımızı ve geleceğe yönelik karar almada algı yönetiminin nasıl sonuçlandığına bakmamız daha doğru karar vermemize yardımcı olacaktır. Çünkü günümüzde teknolojik gelişmeler sonucunda kuşak yaşının beş yıla indiği bir dönemde siyaset meydanlarda hala elli yıl önceki yöntemlerle şekilleniyor. Teknoloji ve iletişimin zirvede olduğu bugün çağdaş toplumun beklentileri çok farklı bundan sonra yapılacak seçimlerde yeni kuşak miadı dolan bu akçeyi tedavülden kaldıracaktır.

Bugün için ülke olarak yaşadığımız en önemli sorun beka sorunu değil siyasi yönetimin zekâ sorunudur. Çünkü yönetim de nitelik algıda seçicilik ve geleceğe ilişkin öngörü ile ön plana çıkar. Bilinçli bir seçmen olarak isteklerimizin gerçekleşmesi adına, bugünden itibaren bir kez daha Türkiye için, başarmak için hep birlikte el ele olalım. Türk milletine ve Türkiye'mize dıştan ve içten yapılan her türlü ihanete ve haksızlığa karşı duralım; Çünkü "Bir insan için onurlu yaşamak, hakkını aramaktan çok haksızlığa karşı koyabilmesi ile mümkündür." Ülkemizin sorunlarının çözümü için bir başkasından yardım beklemeyelim ülkemizin kaderini vereceğimiz bir oy ile değiştirmek bizim elimizde.

Haberler

Gündem

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik tutuklandı

Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Masum insanları yalnız bırakmadık

Ekonomi & Finans

Şişecam ailesinin tasarladığı cam kumbaralar Mersin'de sokakları renklendirecek

Gündem

Asansörlere sıkı takip

Turizm

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Mardin, cazibesi çok yüksek bir şehir

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Projelere ön açan bir iktidar var

Ekonomi & Finans

DEAŞ İran'daki saldırıyı kendisinin düzenlediğini öne sürdü

Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Münbiç'te ortak devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere

Yerel Yönetim

İstanbul'da okul servislerine sıkı denetim

Gündem

Tanzanya'da feribot battı: 86 ölü

Ekonomi & Finans

Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu 2. Toplantısı yapıldı

Ekonomi & Finans

Dünya tekstil devleri alım için geliyor