Kültür & Sanat

Kültür & Sanat Haberleri

Türkiye’de kadınların dramı Sığınamayanlar ile sahnede

(Hürses Haber Merkezi) [email protected] 10.10.2021 12:11
Türkiye’de kadınların dramı Sığınamayanlar ile sahnede

 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Maltepe Tiyatro Festivali'nin ikinci gününde sahnelenen Sığınamayanlar Türkiye'de kadınların yaşadığı dramları tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Maltepe Tiyatro Festivali'nin ikinci gününde sahnelenen Sığınamayanlar Türkiye'de kadınların yaşadığı dramları tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi. Urla Toprak Sahnesi'nin oynadığı oyun ayakta alkışlandı.

Bu yıl için Maltepe Tiyatro Festivali’nin ikinci gününde festival etkinlikleri Maltepe Belediyesi Cumhuriyet Sahnesi’ndeki Sığınamayanlar oyunu ile devam etti. Ayça Üzüm’ün kaleme aldığı, Urla Toprak Sahnesi’nin de sahneye koyduğu Sığınamayanlar adlı tiyatro oyunu Türkiye'de kadınların yaşadığı dramı tekrar hatırlattı. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkan Türkiye’nin kadın haklarını irdeleyen oyun 'bizleri ve sorunlarımızı unutmayın' diyen kadınların sesini Maltepe'den duyurdu.

Serkan Baştürk’ ün yönettiği oyunda İlknur Beyazıt Çatal, Gamze Coşkun, Gizem Alp ve Aybers Kayan rol alan isimler. Asfalya Records’ un müziklerini yaptığı gösteri de oyuncular ışıklı kare tasarımın içinde kendi ışıklarını arayan kadınların aynası oldu.

4 kadın, 4 dram

Oyunda, eşlerinin baskı ve şiddeti nedeniyle evlerini terk etmiş kadınlar, sığınma evinde hayatlarını devam ettirmekte. Maruz kaldıkları şiddeti anlamaya, anlatmaya ve çözümlemeye çalıştıkları bu süreçte, kimseden görmedikleri desteği birbirlerine gösteren dört kadın karakter, İnayet, Nezihe, Hayriye ve Ayşe'nin çığlığı oyunun özeti gibi: "Özgürlüğümüzü elimizden aldılar"

Seyirciden tam not

yunun sonunda sahneye yansıtılan yazılı görsel ile birlikte ‘‘İstanbul sözleşmesi yaşatır’’ sloganı ve katledilen kadınların isimlerinin yer alması ile ayakta alkışlanan oyun seyirciden tam not aldı.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

İzmir'in Urla ilçesi açıklarında art arda depremler

Gündem

Şiddete karşı topyekûn mücadele çağrısı!

Gündem

Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması yarın başlıyor