Kültür & Sanat

Kültür & Sanat Haberleri

Çerkes Kadınları ‘Yılın Annesi Ödülleri’ verildi

Duygu KARA 16.05.2018 14:57

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği 100. Kuruluş yılında düzenlediği Yılın Annesi Ödülleri, Nermiye Tok, Tülay Bir, Mutena J. Demirci ve Remziye Akbay’ın oldu.

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği’nin düzenlediği Hayriye Melek Hunç Yılın Annesi Ödülleri hak sahiplerine verildi.

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği Başkanı Prof. Dr. Günsel Avcı, Derneğin kuruluşunun 100. yılında, bu yıldan başlayarak her yıl, “Kimlik bilinci yüksek ve topluma yararlı evlatlar yetiştirmiş” 3 anneyi “Yılın Annesi” ve 1 anneyi de Jüri Özel Ödülü ile seçerek, Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti’nin Kurucusu “Hayriye Melek Hunç” adı ile ödüllendirmeye karar verdiklerini vurgulayarak, Ülke genelinde duyurusu yapılan bu ödüllendirmenin, 5 kişilik bağımsız bir jüri tarafından değerlendirildiğini söyledi.

2018’in Yılın Anneleri seçilen Nermiye Tok, Tülay Bir, Mutena J. Demirci ve Remziye Akbay, 13 Mayıs 2018 Pazar günü, saat 17.00 de, Sait Hiçbezmez ve Seyfullah Atçı’nın ev sahipliğinde ve ünlü prodüktör Erkan Özerman ve Kafkas Kahramanı Ruslan Guvaşe’nin da konuk olarak hazır bulunduğu MAREV Ataşehir Tesisleri’nde gerçekleşen törende, ödüller hak sahiplerine takdim edildi.

Tören, ÇERKAD Korosunun müzik dinletisiyle son buldu.

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti Derneği

Çerkes Kadınları Teavün Cemiyeti 1918 yılında, Hayriye Melek Hunç başkanlığında, dönemin kültürünü özümsemiş beş Çerkes kadını tarafından İstanbul’da kurulmuş, Beşiktaş, Akaratler’de açılan Çerkes Numune Mektebi’nde örnek bir eğitim verilmiştir.Okulun en önemli özelliği Osmanlı İmparatorluğunda “ilk” defa, Müslüman bir halkın eğitim gördüğü bir okulda kız ve erkek öğrencilerin aynı çatı altında birlikte ders görmesiydi. Okulda Türkçe, tarih, coğrafya, biyoloji, edebiyat ve şiir dersleri yanında, Çerkes’ce olarak dil dersleri, Kafkas tarihi, Fransızca dersi, resim ve müzik dersi, beden eğitimi, vals ve diğer modern dansların eğitimi de veriliyordu. Yine Osmanlıda “ilk” olarak 4-6 yaş öğrencileri içinde bir “Ana Sınıfı” konulmuştu. Diğer bir “ilk” ise, İslam dünyasında ilk kez Latin harfleriyle eğitim yapılan bir okul olmasıydı, bu okul ve dernek 1923 yılında kapatıldı.

02 Ocak 2012 yılında aynı isimle, halen yönetimde olan Günsel Avcı, Emine Sezgin, Ayşe Pişkin, Didem Baş Bilge, tarafından yeniden kurulan dernek, Çerkes dili ve kültürü eğitimlerine ağırlık vererek, Türkiye’nin kültür zenginliğinde önemli bir yeri olan Çerkes Kültürü’nün yaşatılması ve geleceğe aktarılması çalışmalarına devam etmektedir.

Törenin ev sahipliğini üstlenen MAREV Temsilcisi Sait Hiçbezmez'e (sağda) teşekkür plaketi takdim edildi.

Kültür & Sanat

Burcu Yağcıoğlu'nun ikinci kişisel sergisi 'Içeride' Galerist'te

Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Ekonomide iyiye doğru gidiş başladı

Gündem

Brunson'ın 'ev hapsi'ne itiraza ikinci ret

Gündem

Doğa'lı öğrencilerin "Araç Sollama Sistemi"kazaları azaltacak

Turizm

Kurban Bayramı'nda nüfusunun 40 katı turisti ağırlayacak