Gündem

Gündem Haberleri

Doğa’lı öğrencilerin "Araç Sollama Sistemi"kazaları azaltacak

Emre ERTÜRK 15.08.2018 20:20
Doğa’lı öğrencilerin

Doğa Koleji Manisa Kampüsü ve Mavişehir 1 kampüsü öğrencileri, Münih Ijas 2018 Uluslararası Sanat Ve Bilim Konferans’ına projeleri ile damga vurdu. Araç Sollama Sistemi ile kazaların azaltılması projesi ise büyük ilgi gördü.

 

Münih’te düzenlenenIjas 2018 International Journal Of Art And Science’e davet edilen Manisa ve Mavişehir 1 kampüsü Doğa Koleji öğrencileri proje sunumlarını gerçekleştirdi. 11.sınıf öğrencileri Taha Yılmaz Kanbayrak ve Ahmet Ergül, "VOS (Vehicle Overtaking System- araç sollama asistanı)" adlı Matematik projesi büyük ilgi gördü. 9. Sınıf öğrencileri Elif Yoldaş ve Merve Durgu "Bir Çocuk Bir Oyuncak Bir Mucit" adlı Fizik projeleriyle, Mavişehir 1 kampüsü 11.sınıf öğrencisi İrem Aydost "Y ve Z kuşakları arasındaki iletişim probleminin kaynaklarından birisi olan sosyal medya ve bu problemin yeni oluşan Alfa kuşağı üzerine etkileri" adlı Sosyoloji projeleriyle konferanstan tam not aldı. Öğrenciler, Münih’te olmaktan dolayı gururlu ve mutlu olduklarını dile getirerek Doğa Koleji’nin proje tabanlı eğitim sistemi ile kendilerine bu kapının açıldığını söylediler.

Proje Modelli Eğitim Sistemi ile Öğrenciler Geleceğe Hazırlanıyor

Proje modelli eğitim sistemi ile Doğa Koleji öğrencileri, geleceğin önemli bireyleri olarak yetişmeye devam ediyor. Eğitimi yalnızca bilginin aktarıldığı süreç olarak kabul etmeyen Doğa Koleji, eğitimde fark yaratan konseptleri ile öğrencilerini yetiştiriyor. Merak eden, araştıran ve sorgulayan öğrenciler yetiştiren Doğa Koleji, proje modelli lise eğitimi ile öğrencilerine bilimsel süreç becerileri kazandırarak onların olayları bilimsel bir bakış açısıyla değerlendirmesine olanak sağlıyor.

Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle

Münih Konferansında lise düzeyindeki tek okul olma özelliği taşıyan Doğa Koleji, Sosyoloji, Fizik ve Matematik alanındaki projeleriyle geleceğin bilim insanları olma yolunda ilerlediklerini gösterdi. Öğrencilerinin bu önemli projelere imza atmasından mutluluk duyduklarını kaydeden Doğa Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Lüle, “Lise proje modelli eğitim sistemi ile öğrencilerimiz daha büyük başarılara imza atacaktır” dedi.

Araç Sollama Asistanı Sistemi İle Kazalar Azalacak

Araç Sollama Asistanı Matematik projesi ile öğrenciler kazaları azaltmayı hedefledi. Türkiye İstatistik Kurumunun 2016 istatistiklerine göre ülkemizde ölümlü yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 213 bin 149 hataya bakıldığında hataların %89,6'sını sürücüler oluşturmuştur. Bu durum hem maddi kayıplara hem de can kayıplarına sebep olabilmektedir. Projenin amacı, bu can ve mal kayıplarını mümkün olduğunca en aza indirmektir. Özellikle bilinen markalarda, öne çıkan bu tip üst seviye özellikler bulunmaktadır fakat bunlar toplumun geniş kısmının kolay ulaşabileceği ürünler değildir. Bu projede önerilen sistem, yapısı itibari ile kolay uyarlanabilir, düşük maliyetli ve efektif çalışacak bir yapıda planlanacaktır. Kanbayrak ve Ergül bu projeleri ile son günlerde gündemde olan yerli araba projesinde kullanarak bu araçların ticari değerlerini arttırmayı planlıyor.

Bir Çocuk Bir Oyuncak Bir Mucit Projesi ile “Tüketen değil üreten olabiliriz”

Bir Çocuk Bir Oyuncak Bir Mucit adlı Fizik projeleriyle öğrenciler kendi oyuncuklarını kendileri yaptılar. Yoldaş ve Durgu projelerinin amaçlarını ve içeriğini şöyle anlattı:

 

Paraşüt, mancınık, tahterevalli, köprü, salıncak, dönme dolap, sapan, projeksiyon, terazi, vb… gibi konu içeriklerini barındıran sistemleri ailelerimizle birlikte sıfırdan tasarladık. Elektrik motorunu ya da Bernolli ilkesi ile çalışan basit bir oyuncak arabayı kendimiz yaptık. Rüzgar gülü, uçurtma ile rüzgar enerjisini tartıştık.

Bizler sıfırdan üretmeyi, fiziği sahaya indirmeyi amaçlıyoruz. Eskiden büyüklerimiz oyuncaklarını kendileri yapar, parçaları anlamaya çalışırmış. Biz ise üretmek yerine tüketmeyi seçiyoruz. Projemizde temelden fizik ile ilgilenip emeğimizi başarıya dönüştürmek, öğrendiklerimizi arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle paylaşmak istiyoruz.”

 

Y ve Z Kuşağının İletişim Problemlerinin Alfa Kuşağına Olumsuz Etilerini Önleme Projesi

11.sınıf öğrencisi İrem Aydost, "Y ve Z kuşakları arasındaki iletişim probleminin kaynaklarından birisi olan sosyal medya ve bu problemin yeni oluşan Alfa kuşağı üzerine etkileriprojesi ile şunları amaçladıklarını söyledi:

“Günümüzün önemli problemlerin başında yer alan, sosyal medyanın aşırı kullanımı sonucu ortaya çıkan kişiler/kuşaklar arası iletişim problemi ve bu problemin yarattığı sonuçların gelecek kuşaklara etki edecek psikolojik, sosyolojik etkileri üzerine bir araştırma yapıyoruz. Yeni oluşan alfa kuşağının X, Y ve Z kuşaklarının yaşadığı ve yaşamakta olduğu problemlerden olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçilmesi, temel amacımızdır.”

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Meteorolojiden 10 il için sağanak uyarısı

Otomotiv

Yeni Hyundai Elantra Türkiye'de

Otomotiv

Yeni Renault Kadjar, Türkiye'de satışa sunuldu

Otomotiv

Mercedes-Benz yeni sedanı ile liderliğini pekiştirecek