Ekonomi

Ekonomi Haberleri

13. Gayrimenkul Fuarı ve Türk-Arap Gayrimenkul Zirvesi 23-24 Mart’ta İstanbul’da

07.03.2019 09:43
13. Gayrimenkul Fuarı ve Türk-Arap Gayrimenkul Zirvesi 23-24 Mart’ta İstanbul’da

Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Haktan Öztunalı, geçen yılki fuarda bin 800 gayrimenkul satışı yapıldığını belirterek, "Bu yıl 3 ila 5 bin adet gayrimenkul satışı yapmayı hedefliyoruz" dedi.

 

Mehmet Emin AVCI
Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Haktan Öztunalı, 23-24 Mart'ta İstanbul'da düzenlenecek 13. Gayrimenkul Fuarı'na 2 bin 300 bireysel yatırımcıyı davet ettiklerini belirterek, "Geçen yıl fuarımızda bin 700-bin 800 gayrimenkul satışı yapıldı. Bu yıl 3 bin adet gayrimenkul satışı bekliyoruz ancak hedefimiz 5 bin adedin satılması." dedi.

 

Junior Fuarcılık tarafından Hilton Convention Center'da düzenlenecek fuarın tanıtımı dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Öztunalı, fuar kapsamında 2 günde önemli tutarda gayrimenkul satışı hedeflediklerini söyledi.

 

Fuarda 62 firmanın 400'e yakın projesinin yer alacağını bildiren Öztunalı, 400 projede alıcı, satıcı ve yatırımcıları bir araya getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

 

Öztunalı, fuarın ilk gününde Türk-Arap Gayrimenkul Zirvesi'nin de hayata geçirileceğini, zirvede 250 bin dolarlık gayrimenkul alımında vatandaşlık hakkı verilmesine ilişkin yönetmeliğin detaylarının da paylaşılacağını aktardı.

 

Organizasyonda yapılacak satışlarla ekonomiye de katkı sağlamak istediklerini ifade eden Öztunalı, "Vatandaşlık hakkında alt sınırın 250 bin dolara düşürülmesi konusu yabancıların gayrimenkule ilgisini artırdı. Özellikle 18 Körfez ülkesinin yanı sıra Pakistan, Hindistan, Hollanda ve İngiltere'de ciddi tanıtım çalışmaları yaptık. Körfez ülkelerinden de hayli ilgi gördük." diye konuştu.

 

Fuara 18 Körfez ülkesinin de aralarında olduğu 20'den fazla ülkeden alıcı beklediklerini bildiren Öztunalı, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İran ve Irak'ın yanı sıra bu yıl Katar, Sudan, Yemen, Suriye, Fas ve Tunus gibi ülkelerden de ciddi talep olduğuna dikkati çekti.

 

7 bin ziyaretçi beklentisi

 

Haktan Öztunalı, fuara 700-800 milyon dolarlık yatırım potansiyeli olan bireysel yatırımcıların geleceğini belirterek, şunları kaydetti:

 

"Buraya tam 2 bin 300 bireysel yatırımcıyı davet ettik. Geçen yıl fuarımızda bin 700-bin 800 gayrimenkul satışı yapıldı. Bu yıl 3 bin adet konutun satışı bekliyoruz ancak hedefimiz 5 bin konutun satılması. Fuarımızda, Körfez ülkelerinin son yıllarda ciddi ilgi gösterdiği Karadeniz de dahil olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinden projeler yer alacak. 250 bin dolarlık alt sınırın geçici bir kararnameyle uygulandığını ve yabancıların bu süreçte hızlıca konut alması gerektiğini onlara anlatacağız."

 

Öztunalı, fuarda ziyaretçi sayısının 7 bini geçeceğinin tahmin edildiğini bildirdi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da fuara katılımının beklendiğini ifade eden Öztunalı, etkinlikte, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından konut ve yatırım yapan Araplara vatandaşlık haklarının anlatılacağını, fuarda Türk projelerini Körfez ülkelerinde pazarlayan 14 ajansın da yer alacağını söyledi.

 

'Yabancıya konut satışı 50 bine çıkabilir'

 

Arap & Türk İş Adamları ve Yatırımcılar Derneği Başkanı İsmail Altın da vatandaşlık haklarının kolaylaşması ile Türk emlak piyasasına yabancı ilgisinin zirve yaptığını belirterek, geçen yıl yabancılara satılan konut adedinin 40 bine ulaştığını, rakamın bu yıl 50 bine doğru çıkabileceğini söyledi.

 

Altın, Türk ekonomisindeki düzelme ve kur şoklarının atlatılmasıyla yatırımcı ilgisinde yeni bir yükseliş gözlemlediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

 

"Eskiden sadece Körfez bölgesinden yatırımlar gelirken, son zamanlarda Avrupa'da yerleşik Arap sermayesi de gelmeye başladı. Irak, İran, Filistin, Cezayir ve Pakistan gibi ülkelerin ağırlıklı olarak pasaport alımı için geliyor."

 

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 4 Mart itibarıyla yabancı ülke vatandaşlarına yapılan gayrimenkul satış işlemlerinde taşınmaz değerleme raporunun zorunlu hale geldiğini söyledi.

 

TURYAP açık artırma yapacak

 

TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay ise fuarın ikinci gününde gayrimenkul satışlarına yönelik "Teklif Alma Toplantısı" düzenleneceğini ifade ederek, müzayede ve açık artırmadan farklı olarak katılım teminatlarının düşük olduğu bu satış yönteminde hemen tapu teslimli konut veya ticari gayrimenkullerin düşük bedellerden satışa sunulacağını bildirdi.

1.sayfa

1.sayfa

Gündem

Sanayi tesisleri 'kirletici salım' miktarlarını yıllık raporlayacak

Ekonomi

İş Bankası'ndan girişimcilere özel şube

Ekonomi

Deri sektöründe 2022 ihracat hedefi 2 milyar dolar

Gündem

Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulu başladı