YAZARLAR

Tüm Yazıları Deniz Türker

Siyasetin rengindeki belirsizlik ve ekonomideki ısınma

10.06.2018 02:43

Seçime iki hafta kaldı. Ekranlarda Cumhur İttifakını oluşturan partilerle Milletin İttifakını oluşturan partilerin ve Cumhurbaşkanı adaylarının propaganda faaliyetlerini izliyoruz. Diğer taraftan her gece haber programlarında aynı kişileri farklı televizyonlarda tahmine dayalı (araştırma yapılmış hissi vermeyen) kamuoyu yoklamalarını içeren yorumları dinliyoruz.

İzlediğimiz söz konusu seçim propagandaları; Cumhurbaşkanı seçiminin birinci turda biteceğini göstermiyor. Kimin iktidar olacağını da açıkça ortaya koymuyor.

Bu görünüm siyasetin renginin belirginleşmediğini gösteriyor. Buda seçimde hangi vaatlerin ve hangi politikaların seçmeni etkileyeceği noktasındaki belirsizliğini koruyor.

Bu seçim bugüne kadar yaşanmış seçimlerden çok farklı. Bir taraftan Hükümet Sistemi değişiyor. Diğer taraftan Yeni Hükümet Sisteminde özgürlük ve güvenlik dengesinin nasıl korunacağına ilişkin hukuk güvenliği halka yansımış değil. Bu belirsizlikte Ramazan ayının da etkisi olabilir. Ekonomide yaşanan sıkıntıların halkın cebini yangına çevirmesinin de etkisi olabilir. İktidarın seçime giderken sağladığı avantajlar, şu ana kadar iktidara siyasal getiri sağlayacak bir etkide görünmüyor. Gerçek görünüm belki Bayram sonrası seçime bir hafta kala belirginleşebilir. Ama şu ana kadar yaşanan sessizlik hayra alamet değildir.

ISINAN EKONOMİ

Ekonomi küresel piyasaların da etkisiyle ve iç dengelerin bozulmaya başlamasıyla artan bir ivmeyle ısınıyor. Isınma sürecinde bir taraftan Türk Lirasındaki değer kaybı, diğer taraftan enflasyondaki artış durdurulamıyor. Döviz kuru ile enflasyon artışındaki paradoks faizdeki zorunlu artış sonucunda ekonomideki ısınmayı arttırması ile ortaya çıkan buharlaşma olgusu her yerde yaşanıyor: Evde, pazarda, iş dünyasında ve ekonomideki sıkıntılar…

Buharlaşmaya neden olan ekonomideki ısınma arttıkça alınması olası önlemlerin etkili olma şansını zora sokuyor.

Seçimin sonuçları ekonomideki ısınmayı etkileyecek. Ekonomide yaşanan i ısınma da seçimin sonucunu belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak!...

Haberler

Gündem

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik tutuklandı

Gündem

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Masum insanları yalnız bırakmadık

Ekonomi & Finans

Şişecam ailesinin tasarladığı cam kumbaralar Mersin'de sokakları renklendirecek

Gündem

Asansörlere sıkı takip

Turizm

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Mardin, cazibesi çok yüksek bir şehir

Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Projelere ön açan bir iktidar var

Ekonomi & Finans

DEAŞ İran'daki saldırıyı kendisinin düzenlediğini öne sürdü

Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Münbiç'te ortak devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere

Yerel Yönetim

İstanbul'da okul servislerine sıkı denetim

Gündem

Tanzanya'da feribot battı: 86 ölü

Ekonomi & Finans

Ticaret Bakanlığı İstişare Kurulu 2. Toplantısı yapıldı

Ekonomi & Finans

Dünya tekstil devleri alım için geliyor